11/07/2022
Elitήριοι by pinguin.gr 7 17 11 11 - 46 -
Aguanile 20 11 10 10 - 51 -

Πανάξια στα ημιτελικά η Aguanile!

Στο Final Four της Summer Master League θα βρεθεί η Aguanile, καθώς σκούπισε την σειρά απέναντι στους Elitήριους, κερδίζοντας με 46-51 στο δεύτερο παιχνίδι και στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει τον Uncle Drew!

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Aguanile στο ματς, καθώς με 8 πόντους του Ρούσσου και 6 του Δάμη, προηγήθηκε με 3-18, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 13, 7-20, με τους Ξενόφο και Κεκεμπάνο να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 5 πόντους του Σιμιτσόπουλου, βρέθηκαν στο +18, 7-25. Στο υπόλοιπο, όμως, του πρώτου μέρους οι Elitήριοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 9 πόντους του Πρίφτη και 5 του Πατωνίδη, πλησίασαν στους 7, 24-31!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Γκέγκιου έχτισε εκ νέου διψήφια διαφορά 14 πόντων, 24-38, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 35-41, χάρη σε 5 πόντους του Δάμη, τρίποντο του Σιαμπλή και καλάθι του Σιμιτσόπουλου. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Πρίφτης και Πατωνίδης με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 35-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η “Agua” διαχειρίστηκε άψογα το ματς, άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Ρούσσο, Παπαναγιώτου,  και Σιμιτσόπουλο, έφτασε δίκαια στη νίκη με 46-51. Για τους Elitήριους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Πρίφτης, Λευτέρης Λαμπρόπουλος και Κεκεμπάνος, χωρίς όμως να μπορούν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/22 βολές, 14/51 δίποντα και 2/22 τρίποντα. Πήραν 58 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/7 βολές, 20/71 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Elitήριων ο Πρίφτης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 βολές, 6/13 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp της Aguanile ο Ρούσσος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 7/19 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Λαμπρόπουλος Λ. 3, Ξενόφος 4, Πατωνίδης 12 (1), Πρίφτης 21 (1), Κωνσταντινάκος 2, Κεκεμπάνος 4, Λαμπρόπουλος Π.

Aguanile (Γκέγκιος): Σιαμπλής 7 (1), Σιμιτσόπουλος 11, Ρούσσος 14, Δάμης 15 (1), Γκέγκιος, Παπαναγιώτου 4

Τι μας άρεσε: Τόσο η μαχητικότητα της Aguanile, όσο και το πείσμα των Elitήριων!