17/10/2019
Capital Con-Trolls 15 9 19 19 - 62 -
Komic Mastoras BC 11 10 4 8 - 33 -

Πανάξια στην Development League oι Capital Con-Trolls!

Τετάρτη βράδυ 16 Οκτωβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα έγινε το μπαράζ ανόδου για την Development. Capital Con-Trolls και Komic Mastoras διασταύρωσαν τα ξίφη τους με τους φιλοξενούμενους να αντέχουν μόνο για να ημίχρονο ενώ οι νικητές που πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο , επικράτησαν εύκολα με 62 – 33.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τον Komic με τον Γρηγοράκη να πετυχαίνει 6 συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε 0 – 6.Οι γηπεδούχοι όμως δεν άργησαν να βρουν τα πατήματα τους και με Νίκα(5) , Λυκογιάννη, Χαλκιά και Τ.Μαρζάβα πήραν το προβάδισμα με 11 – 6.Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις με τρίποντο του Σπυράτου και δίποντο του Γρηγοράκη ενώ οι Con-trolls με δύο καλάθια από Καλπούζο και Λυκογιάννη διαμόρφωσαν το υπέρ τους 15 – 11.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν με Διαλελή και Αθάνο αλλά οι Capital με Νίκα και Τ. Μαρζάβα να δίνουν λύσεις , διατηρούσαν προβάδισμα με 21 – 15.Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου Διαλελής, Γρηγοράκης, Ευσταθόπουλος από την μία και Χαλκιάς, Τ. Μαρζάβας από την άλλη διαμόρφωσαν το 24 – 21 σκορ ημιχρόνου.

Οι Controls μετέτρεψαν το τρίτο δεκάλεπτο σε παράσταση για ένα ρόλο. Δέχτηκαν μόνο ένα τρίποντο από τον Ευσταθόπουλο και μία βολή από τον Διαλελή, ενώ στην επίθεση βρήκαν ρυθμό, έβγαλαν τρομερή ενέργεια και με Καλπούζο(4) , Νίκα, Λυκογιάννη(7), Χαλκιά(6) και Θεόδωρου να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι διαμόρφωσαν το 43 – 25.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι με πατημένο το γκάζι. Έτρεξαν σερί 19 – 0 με Χαλκιά, Νίκα(4), Λυκογιάννη, Π.Μαρζάβα και Τ.Μαρζάβα(4) να σκοράρουν , ενώ ο Komic που είχε ξεμείνει από δυνάμεις με Αυγερινό, Σπυράτο να πετυχαίνουν από ένα τρίποντο και δίποντο του Ευσταθοπούλου διαμόρφωσαν το τελικό 62 – 33.

MVP Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωσταντίνος Νίκας με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Απόστολος Γρηγοράκης με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Συνολικά οι Capital είχαν 21 – 45 δίποντα, 3 – 20 τρίποντα, 11 – 21 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Ο Komic είχε 8 – 34 δίποντα, 4 – 19 τρίποντα, 5 – 14 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 22 λάθη.

Capital Con-Trolls (Παπαχριστόπουλος ): Τ. Μαρζάβας 10, Π.Μαρζάβας, Καλπούζος 6 (6κλ.), Παπαχριστόπουλος, Θεοδώρου 2, Χαλκιάς 11, Νίκας 14( 13ρ.), Χιώτογλου , Λυκογιάννης 17, Κατσάτσος.

Komic Mastoras (Στάμου): Διγενόπουλος , Σπυράτος 6 , Αυγερινός 3, Αγγελής, Γρηγοράκης 10 (15ρ.), Ευσταθόπουλος 7, Αθάνος 2 , Διαλελής 5, Σερεβέτας.

Τι μας άρεσε: Οταν οι Con-Trolls ανέβασαν ρυθμούς ήταν ασταμάτητοι.

Τι δεν μας άρεσε: Παρά το εξαιρετικό του ξεκίνημα ο Komic στη συνέχεια επιδόθηκε σε πολλά αβίαστα λάθη.