01/06/2023
Undrafted 10 10 11 8 - 39 -
Sun Γριές 5 4 17 7 - 33 -

Πανάξια στους 32 οι Undrafted!

Το βράδυ της Πέμπτης στο Athens Sports Hall οι Undrafted έφτασαν τις 4 διαδοχικές νίκες στη φάση των ομίλων της Summer Development League, νικώντας τις Sun Γριές με 39-33 και κλείνοντας θέση ως μια από τις 32 καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος.

Σε θέση οδηγού από το ξεκίνημα βρέθηκαν οι Undrafted, βασιζόμενοι στις επιθετικές εμπνεύσεις των Τσιάνου (4π.), Φ. Κόντου (3π.) και Γ. Χρυσικού (2π.) και εκμεταλλευόμενοι το επιθετικό μπλακ άουτ των φιλοξενούμενων, που βρήκαν σκορ μόνο από τον Μπόζα (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-5.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα των δύο ομάδων παρέμεινε φτωχή, με το επιμέρους σκορ να γράφει 10-4 και τους Undrafted να χτίζουν διψήφιο προβάδισμα, χάρη σε ένα μικρό ξέσπασμα των Φ. Κόντου (4π.), Τσιάνου (3π.) και Α. Χρυσικού (3π.) στο τελευταίο δίλεπτο. Στην αντίπερα όχθη, οι Γριές παρέμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό, παρά την προσπάθεια των Γιουλούντα (2π.) και Μπόζα (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 20-9.

Μετά την ανάπαυλα οι Sun Γριές ξεκίνησαν αντεπίθεση διαρκείας, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους στο επιθετικό σκέλος και έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπόζα (10π.), ο οποίος πήρε στις πλάτες του την ομάδα, μειώνοντας σημαντικά τη διαφορά. Από πλευράς γηπεδούχων οι Αναστάσιος (9π.) και Γιώργος (2π.) Χρυσικός φώναξαν “παρών”, στέλνοντας την ομάδα τους στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 5 πόντων. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 31-26.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Sun Γριές πάλεψαν μέχρι τέλους για την ανατροπή, έφτασαν κοντά βρίσκοντας λύσεις από τους Μπόζα (4π.) και Φώτο (2π.), όμως λύγισαν στο φινάλε. Οι Undrafted βρήκαν τον τρόπο να διαχειριστούν έξυπνα την κατάσταση και τα καλάθια των Τσιάνου (4π.) και Γ. Χρυσικού (4π.) αποδείχθηκαν αρκετά για να σφραγιστεί η τέταρτη πολύτιμη νίκη της ομάδας, μια νίκη που κλειδώνει και την πρόκριση στα Playoffs του καλοκαιρινού πρωταθλήματος.

Στο τέλος του αγώνα, οι Undrafted είχαν 9/35 δίποντα, 6/25 τρίποντα και 3/10 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Sun Γριές είχαν 9/46 δίποντα, 2/11 τρίποντα και 9/16 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Χρυσικός με 12 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο και 4/12 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μπόζας με 20 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 6/6 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 7 λάθη και 40 λεπτά συμμετοχής.

Undrafted (Κόντος) : Αντωνάκης, Θεοδωρόπουλος, Καταλακτάκης, Κόντος Χ., Κόντος Φ. 7 (1), Ματεντζόγλου, Πανταζής 1, Παπαγεωργίου, Τσιάνος 11 (1), Χρυσικός Γ. 8, Χρυσικός Α. 12 (4).

Sun Γριές (Σαπουντζής) : Γιουλούντας 2, Γλένης, Κάλλης 3, Μπόζας 20 (2), Νίτσικας 4, Ντεντόπουλος 2, Σαπουντζής, Φώτος 2.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.