02/02/2024
Komodo Dragons 14 10 18 13 - 55 -
Iguana Pacers 14 17 17 18 - 66 -

Πανάξια στους "8" οι Iguana Pacers!

Το ξεκίνημα είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς τελείωσε με το ισόπαλο επιμέρους 14–14. Ο Στρατομήτρος ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 7 πόντους στο ενεργητικό του! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Dragons κατάφεραν να περιορίσουν την δράση του Γωργίου και είχαν ως πρώτους σκόρερ τους Γαιτανάκη και Ελ Νταούντ με 4 πόντους έκαστος!

Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την ένταση στο παιχνίδι τους στις δύο πλευρές του παρκέ, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο στους 10 πόντους και με τον Στρατομήτρο να προσθέτει ακόμα 7 πόντους, αλλά και τον Γεωργίου(5π) να τον ακολουθεί σε απόδοση οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 24–31.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην παρέα του Βεργόπουλου, καθώς κέρδισε την προτελευταία στροφή με το επιμέρους 18-17, χωρίς ωστόσο αυτό να εμποδίσει τους γηπεδούχους να κλείσουν την περίοδο σε θέση οδηγού έχοντας έξι πόντους διαφορά με σκορ 42–48. Ο Χάνος σε αυτό το διάστημα πραγματοποίησε μια εξαιρετικά γεμάτη εμφάνιση με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ στο ενεργητικό του! Στην αντίπερα όχθη, οι Γαϊτανάκης και Ελ Νταούντ για ακόμη μία φορά ήταν εκπληκτικοί, σκοράροντας από 7 πόντους έκαστος!

Στην τέταρτη περίοδο οι Iguana Pacers άντεξαν στην πίεση που τους άσκησαν οι αντίπαλοι, με το τέλος του παιχνιδιού να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη και παράλληλα την πρόκριση για τις 8 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup με σκορ 55-66!

Betsson MVP ο Ταξιάρχης Στρατομήτρος με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Παναγιώτης Γαϊτανάκης είχε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 21/51 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 12/18 βολές, 58 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/36 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 13/18 βολές, 28 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 17 λάθη.

Komodo Dragons(Βαζαίος): Βεργόπουλος 2, Γαϊτανάκης 21, Γ. Δεληγιάννης 7, Α. Δεληγιάννης 8, Ελ Νταούντ 13, Κλεφτόγιαννης, Ντάος, Ρέππας 4!

Iguana Pacers(Φαρούπος): Ανδριώτης, Γεωργίου 11, Μοσχέτας 11, Παπαζαχαρίου, Στρατομήτρος 26, Φαρούπος 2, Χάνος 16.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Χάνου κάτω από τα δυο καλάθια!