01/06/2023
Chicago Hulks 10 9 10 15 - 44 -
Kasonic Beers 14 12 23 6 - 55 -

Πάνε για το καλό εισιτήριο οι Kasonic Beers!

Στον δρόμο των επιτυχιών επέστρεψαν στον τέταρτο όμιλο της Summer Development League οι Kasonic Beers, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Chicago Hulks με 44-55 και παραμένουν στην δεύτερη θέση.

Με τον Γιώργο Ζυγούρη να ξεκινάει ζεστός το παιχνίδι και να σκοράρει 10 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Ασημακόπουλο με 4, οι Kasonic Beers προηγήθηκαν με 10-14. Το δίδυμο Παπαγιάννη - Σιαχάμη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 4 πόντους έκαστος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου ο Χατζημιχαήλ πήρε την σκυτάλη στην επίθεση και με 8 δικούς του πόντους, έδωσε αέρα 10 πόντων στους φιλοξενούμενους, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 19-26. Τους Chicago Hulks κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Σουκοβέλου, ενώ από 2 είχαν οι Παρσόπουλος και Αλέξανδρος Τιγγινάγκας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Μπύρες" κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς με 8 πόντους του Γιώργου Ζυγούρη, 6 του Χατζημιχαήλ, 4 του Ασημακόπουλου και τρίποντο του Προσηλιακού, ξέφυγαν στους 20, 29-49. Δεν μπόρεσε η παρέα του Αλέξανδρου Τιγγινάγκα να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Παπαγιάννη και το τρίποντο του Σουκοβέλου. Σκορ τρίτης περιόδου 29-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Kasonic Beers είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Ασημακόπουλο και Λύκο, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 44-55. Για τους Chicago Hulks στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Παπαγιάννης, Σουκοβέλος και Παρσόπουλος, καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/15 βολές, 13/43 δίποντα και 3/29 τρίποντα. Πήραν 58 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/12 βολές, 20/55 δίποντα και 3/29 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος των Chicago Hulks ο Παπαγιάννης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 6/13 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Kasonic Beers ο Χατζημιχαήλ με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 6/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας Α.): Σιαχάμης 4, Καλδέλης, Παπαγιάννης 16 (1), Παρσόπουλος 6, Σουκοβέλος 13 (2), Τιγγινάγκας Α. 3, Τιγγινάγκας Ν. 2

Kasonic Beers (Ζυγούρης Β.): Ασημακόπουλος 14, Γκόνης 2, Ζυγούρης Γ. 18 (2), Ζυγούρης Μ., Ζυγούρης Β., Καρακωνσταντής, Κόκκαλης 2, Λύκος 2, Προσηλιακός 3 (1), Χατζημιχαήλ 14

Τι μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο των νικητών!