19/03/2024
Maccabi Tel Axyn 6 13 16 20 - 55 -
Φαβορί-τες BC 4 13 18 10 - 45 -

Πάνε στα νοκ άουτ με νίκη οι Maccabi Tel Axyn!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν μια ανταγωνιστική μάχη. Οι Γράντας και Κουφός των Maccabi Tel Axyn και οι Κεσίσογλου και Χατζηαθανασίου των Φαβορί-των έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για να πάρουν το προβάδισμα. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους Maccabi Tel Axyn μπροστά με 6-4, αλλά οι Φαβορί-τες δεν έμειναν πίσω.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμα πιο ανταγωνιστικό. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια και οι Γράντας και Κουφός των Maccabi Tel Axyn και οι Κεσίσογλου και Τοκμακίδης των Φαβορί-των συνέχισαν να προσπαθούν να κερδίσουν το προβάδισμα. Το δεύτερο δεκαλέπτο έληξε με το σκορ να δείχνει 19-17, καθιστώντας τον αγώνα ακόμα πιο συναρπαστικό.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένας αγώνας μεγάλης έντασης. Οι δύο ομάδες έπαιξαν με ακόμα μεγαλύτερη προσπάθεια και αφοσίωση. Οι Κελέκης και Στυλιανίδης των Maccabi Tel Axyn και οι Κεσίσογλου και Τικτόπουλος από τις Φαβορί-τες συνέχισαν να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό. Το τρίτο δεκαλέπτο έληξε με ισοπαλία 35-35, καθιστώντας τον αγώνα ακόμα πιο αμφίρροπο.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους Maccabi Tel Axyn. Οι εξαιρετικές συνεργασίες μεταξύ των Γράντα, Κελέκη και Κουφού ήταν αυτές που οδήγησαν την ομάδα τους στην νίκη. Οι Φαβορί-τες προσπάθησαν μέχρι τέλους να διεκδικήσουν την νίκη αλλά φάνηκαν να στερούνται επιλογών.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Ιωάννης Γράντας ο οποίος μάζεψε 11 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ.

Πρωταγωνιστής για τις Φαβορί-τες είναι ο Γιάννης Κεσίσογλου ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Maccabi Tel Axyn: Βεργίδης 2, Γράντας 6, Καλουπτσόγλου 6(1), Κελέκης 8, Κουφός 22(4), Μαστροδημήτρης 4, Στυλιανίδης 7(1)

Φαβορί-τες: Κεσίσογλου 17(1), Κύρκου 2, Μηδιάτης 4, Τικτόπουλος 4, Τοκμακίδης 8, Χατζηαθανασίου 10(1)