04/12/2022
Χάνειball 5 14 12 21 - 52 -
Ellinoroston Celtics 11 3 6 7 - 27 -

Πανέτοιμη για τα μεγάλα ματς η Χάνειball !

Βράδυ Κυριακής στο Basketaki Arena η Χάνειball επικράτησε άνετα των Ellinoroston Celtics για την 11η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development 2 League. Παρότι δεν ξεκίνησε καλά το ματς, η ομάδα των αδερφών Χριστόπουλων ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και θα πάει με καλή ψυχολογία στα προσεχή μεγάλα ματς απέναντι σε Golden Boys και Dreamers. Οι Celtics, από την άλλη, γνώρισαν 3η διαδοχική ήττα και υποχώρησαν στο 4-7. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μουδιασμένα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Celtics μπαίνοντας σε θέση οδηγού. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πόντους χάρη σε 6 διαφορετικούς παίκτες και έδειξαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στα ροζ φύλλα. Μόλις 5 πόντους σκόραρε η Χάνειball δια χειρός Κ.Κ. Χριστόπουλου και Σ.Κ Χριστόπουλου. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 5-11.

Πλήρης ήταν η αλλαγή σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματά τους, σκοράροντας με συνέπεια χάρη στους Κ.Κ Χριστόπουλο (8π.), Δ. Χριστόπουλο (2π.) και Σ.Κ. Χριστόπουλο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Celtics αντιμετώπισαν επιθετικό μπλακ άουτ, μετρώντας μόλις 3 πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 19-14.

Μετά την ανάπαυλα η Χάνειball συνέχισε να ελέγχει την κατάσταση, διευρύνοντας μάλιστα το υπέρ της προβάδισμα. Στην εξίσωση των διακριθέντων προστέθηκε ο μετέπειτα Betsson mvp Μπελεφάντης (4π.), ενώ οι Ellinoroston συνέχισαν να έχουν πρόβλημα στο σκοράρισμα, παρά την προσπάθεια των Κοσκίνα (4π.) και Δαυίδ (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 31-20.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Χάνειball άρχισε να βλέπει βαρέλι το αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα να απλοποιήσει γρήγορα την υπόθεση νίκη. Σ.Κ. Χριστόπουλος (7π.), Κ.Κ Χριστόπουλος (5π.), Μπελεφάντης (5π.) και Δ. Χριστόπουλος (4π.) τράβηξαν κουπί επιθετικά. Μάταια προσπάθησαν να βελτιώσουν την εικόνα τους οι Celtics που παρέμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό τους και επικεντρώνονται πλέον στο προσεχές παιχνίδι κόντρα στους Brooklyn Nerds.

Στο τέλος του αγώνα, η Χάνειball είχε 17/48 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 3/12 βολές. Μάζεψε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 19 φορές, ενώ είχε 14 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Ellinoroston Celtics είχαν 10/34 δίποντα, 0/22 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχε 23 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε Θανάσης Μπελεφάντης με 9 πόντους, έχοντας 3/10 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άρης Γουρνέλος με 3 πόντους, έχοντας 1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/2 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Χάνειball (Χριστόπουλος) : Δαμουλάκης, Κότσιφας 1, Μπελεφάντης 9, Χριστόπουλος Ι. 3, Χριστόπουλος Κ.Κ. 20 (3), Χριστόπουλος Δ. 8, Χριστόπουλος Σ.Κ. 11 (1).

Ellinoroston Celtics (Κοσκίνας) : Γουρνέλος 3, Δαυίδ 6, Κοσκίνας 5, Νάστος, Παπαιάκος 2, Τσίλης 2, Φυλακτός 2, Χατζηγιάννης 7.

Τι μας άρεσε : Το τέταρτο δεκάλεπτο της Χάνειball.