16/04/2022
Kolosos Dunk n' Donuts 11 13 13 12 - 49 -
Mandra Heat 17 15 14 15 - 61 -

Πανέτοιμη για το μεγάλο ντέρμπι η Mandra Heat!

Βράδυ Πέμπτης στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων ο Kolosos Dunk n’ Donuts (9-9) υποδέχθηκε την Mandra Heat (16-2) για την 19η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της D2. Η ομάδα του Παναγιώτη Μπιτζιλέκη έφτασε στη νίκη με 49-61 χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και πάει με καλή ψυχολογία στο μεγάλο ντέρμπι της Κυριακής κόντρα στους πρωτοπόρους Indians. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Πιο αποτελεσματική από το ξεκίνημα παρουσιάστηκε η Mandra Heat στο κλειστό των Άνω Λιοσίων. Με πρωταγωνιστή τον Άγη Σταυρόπουλο (8π.) και τους Τσιλιώνη (5π. με 1 τρίπ.), Δρίβα (2π.) και Μώλο (2π.) να τον ακολουθούν, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σε θέση οδηγού. O Kolosos κατάφερε να παραμείνει σε λογική απόσταση από τους αντιπάλους τους, χάρη στην ευστοχία του στο περιφερειακό σουτ και συγκεκριμένα τα τρίποντα των Ζαμπούρα, Δεμέστιχα και Παλλαντζά. Σκορ δεκαλέπτου, 11-17.

Ελαφρώς πιο ισορροπημένο το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με την Mandra Heat ωστόσο να διατηρεί τα ηνία του αγώνα. Ο Σταυρόπουλος συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα με συνέπεια στο αντίπαλο καλάθι, προσθέτοντας ακόμη 8 πόντους στην πλούσια συλλογή του, ενώ στην αντίπερα όχθη κουπί στην επίθεση τραβούσε το δίδυμο Παλλαντζάς (5π. με 1 τρίπ.) και Δεμέστιχας (4π.). Σκορ ημιχρόνου, 24-32.

Μετά την ανάπαυλα, τα δεδομένα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα. H Mandra Heat συνέχισε να προηγείται με διαφορές κοντά στους 10 πόντους και να σκοράρει με ικανοποιητική επιθετική πολυφωνία. Από πλευράς γηπεδούχων, εξαιρετικός ήταν σε αυτό το χρονικό σημείο ο Πρόδρομος Μιχαηλίδης με 8 πόντους και 2 μεγάλα τρίποντα που διατήρησαν τις όποιες ελπίδες του Κολοσσού.

Στο φινάλε η Mandra Heat διαχειρίστηκε με ψυχραιμία το υπέρ της προβάδισμα. Σκόραρε όσο χρειάστηκε με τους Σταυρόπουλο (6π.) και Τσιλιώνη (8π. με 2 τρίπ.) και δίχως να αγχωθεί έφτασε στη νίκη με 49-61, αποχωρώντας από το κλειστό της ΑΕΚ με το 17ο φετινό ροζ φύλλο στις αποσκευές της.

Στο τέλος του αγώνα, ο Kolosos Dunk n Donuts είχε 11/55 δίποντα, 8/33 τρίποντα και 3/8 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 14 λάθη. Στον αντίποδα, η Mandra Heat είχε 19/56 δίποντα, 5/25 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 8 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγης Σταυρόπουλος με 24 πόντους και double-double, έχοντας 9/23 δίποντα και 6/10 βολές. Μάζεψε 21 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 μπλοκ και 2 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Δεμέστιχας με 11 πόντους και double-double, έχοντας 3/5 δίποντα, 1/8 τρίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Kolosos Dunk n Donuts (Ζαμπούρας) : Μιχαηλίδης 10 (4 ριμπ., 1 τρίπ.), Καραμπεσύνης 3 (1 τρίπ.), Ζαμπούρας 13 (7 ριμπ., 2 κλεψ., 3 τρίπ.), Παλλαντζάς 8 (13 ριμπ., 3 ασί., 2 τρίπ.), Δεμέστιχας 11 (11 ριμπ., 4 ασί., 1 τρίπ.), Τσαμπαρλής 4 (7 ριμπ.).

Mandra Heat (Μπιτζιλέκης) : Τσιλιώνης 17 (8 ριμπ., 2 ασί., 4 τρίπ.), Δρίβας 6 (7 ριμπ., 5 ασί.), Σταυρόπουλος 24 (21 ριμπ., 2 ασί., 2 μπλοκ), Πέππας (3 ριμπ.), Μώλος 9 (15 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ.), Τσιάβος, Μπιτζιλέκης 5 (1 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Η κυριαρχία του Σταυρόπουλου στο low post.