20/03/2023
Reload 15 24 28 9 - 76 -
Harlems 15 16 17 17 - 65 -

Πανέτοιμοι για το κύπελλο οι Reload!

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους Reload στην Elite League by Betsson, καθώς για την 23η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Harlems με 76-65 και πηγαίνουν με ανεβασμένη ψυχολογία στον προημιτελικό του κυπέλλου απέναντι στην Hood!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 15-15. Ο Σωτηρόπουλος με 5 πόντους και ο Λουφόπουλος με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ για τους Harlems 8 πόντους σημείωσε ο Δαμίγος και ένα τριποντάκι έβαλε ο Σιάμος.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ορέστης πήρε μπρος και με 16 δικούς του πόντους και 6 του Δρακάκη, έστειλε τους Reload στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 39-31. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Σιάμου, ενώ από 4 είχαν οι Δαμίγος και Σπυράτος

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ομάδα του Περιβολάρη και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 9 πόντους του Σωτηρόπουλου, 8 του Γουρνά και 5 του Τριχιά, ξέφυγε στους 22, 55-33. Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Ρουσιώτη να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Σιάμου, τον οποίο ακολούθησαν με 4 πόντους έκαστος οι Σταυρόπουλος, Μότσιος και Σπυράτος. Σκορ τρίτης περιόδου 67-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Ορέστη, Τριχιά και Δρακάκη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 76-65. Για τους "Αμερικανούς" στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Σιάμος, Μουρτίογλου, Δαμίγος, Σταυρόπουλος και Σπυράτος, καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/8 βολές, 25/61 δίποντα και 7/18 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 24 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/15 βολές, 22/51 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Betsson mvp των Reload ο Ορέστης με 23 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 3/6 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Harlems ο Δαμίγος με 18 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 8/15 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Reload (Περιβολάρης): Τριχιάς 9 (1), Αναγνωστόπουλος 6, Λουφόπουλος 6, Ορέστης 23 (4), Γουρνάς 10, Δρακάκης 8, Πανταζής, Καραγκούνης, Σωτηροπούλος 14 (2)

Harlems (Ρουσιώτης): Σπυράτος 10, Σιάμος 18 (2), Δαμίγος 18, Ρουσιώτης, Μουρτίογλου 3 (1), Μότσιος 6, Σταυρόπουλος 10

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!