28/01/2023
RBD Indians B.C 13 12 19 18 - 62 -
All Blacks 10 13 16 11 - 50 -

Πανέτοιμοι για το μεγάλο ντέρμπι οι Indians!

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου οι Indians υποδέχθηκαν τους All Blacks για την 13η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Rebound League. Η ομάδα του απόντα Μανώλη Κρητικού επικράτησε με 62-50, αντέχοντας στην πίεση των All Black που παρουσίασαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρόσωπο. Οι Ινδιάνοι έφτασαν τις 11 νίκες στο πρωτάθλημα και εστιάζουν την προσοχή τους στο μεγάλο ντέρμπι γοήτρου της ερχόμενης αγωνιστικής κόντρα στους πρωτοπόρους Colombians.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τους μετέπειτα νικητές να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στο περιφερειακό δίδυμο Βελτσίστας (7π.) – Κώτσιας (5π.). Από πλευράς All Blacks οι Μπούρος (4π.), Σπυρόπουλος (3π.) και Σαμαρτζής (2π.) πέτυχαν τα πρώτα καλάθια της ομάδας τους, μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-10.

Παρόμοιο το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου με το ματς να παραμένει κλειστό και τις άμυνες να πρωταγωνιστούν. Ο μετέπειτα Betsson mvp Βελτσίστας προσέθεσε ακόμη 9 πόντους στη συλλογή του, ενώ ο Ελευθεράκης μπήκε για τα καλά στην εξίσωση των φιλοξενούμενων, προσφέροντας συνεχόμενες λύσεις στο low post. Σκορ ημιχρόνου, 25-23.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε το ντέρμπι. Το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου έγραψε 19-16 καθώς η παραγωγικότητα βελτιώθηκε εκατέρωθεν. Σωτηρέλης (8π.), Βελτσίστας (6π.) και Χαραλαμπάκης (4π.) κουβάλησαν επιθετικά τους Ινδιάνους, ενώ οι All Black απάντησαν με Ελευθεράκο (4π.), Καλλιώρα (4π.Π), Τσαλουκίδη (4π.) και Σαμαρτζή (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 44-39.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, αφού για αρκετά λεπτά οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ικανοί για την έκπληξη, βρίσκοντας λύσεις στα μακρινά σουτ του Σαμαρτζή (6π.). Οι Indians,όμως, βρήκαν τον τρόπο να διαχειριστούν την κατάσταση και απλοποίησαν την υπόθεση νίκη, πριν φτάσουμε στις ειδικές καταστάσεις. Βελτσίστας (6π.), Σωτηρέλης (4π.) και Χαραλαμπάκης (4π.) σκόραραν μεγάλα καλάθια στο φινάλε, ενώ το κερασάκι στην τούρτα ήρθε με το μακρινό τρίποντο του Κώτσια στην εκπνοή.

Στο τέλος του αγώνα, οι Indians είχαν 22/55 δίποντα, 2/20 τρίποντα και 12/19 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη.

Στον αντίποδα, οι All Blacks είχαν 15/47 δίποντα, 4/20 τρίποντα και 8/16 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Βελτσίστας με 28 πόντους, έχοντας 10/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 5 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Σαμαρτζής με 15 πόντους και double-double, έχοντας 3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Indians (Αρβανίτης) : Αρβανίτης, Βελτσίστας 28 (1), Κώτσιας 9 (1), Λαζαρίδης 3, Νικολάου 1, Σωτηρέλης 13, Τριαντάφυλλος, Τσαλκιτσής, Χαραλαμπάκης 8.

All Blacks (Σαμαρτζής) : Ελευθεράκος 12 (1), Καλλιώρας 4, Μπούρος 6, Σαμαρτζής 15 (2), Σπυρόπουλος 4 (1), Τσαλουκίδης 5, Τσαμαλής 2, Χερβατίδης 2.

Τι μας άρεσε : Το ανταγωνιστικό πρόσωπο που παρουσίασαν οι φιλοξενούμενοι.