08/12/2022
Φαβορί-τες BC 16 18 16 17 - 67 -
Hellas Paper Bears 12 16 23 21 - 71 -

Πανέτοιμοι οι Hellas Paper Bears!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Φαβορί-τες να έχουν το πάνω χέρι καθώς τα γρήγορα καλάθια που πέτυχαν κυρίως στην αρχή τους έδωσαν την ώθηση που χρειαζόντουσαν και κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 4 πόντων. Οι Paper Bears μουδιασμένοι ακόμα από το κακό ξεκίνημα προπάθησαν να μαζέψουν κάπως την διαφορά κάτι που κατάφεραν κιόλας , όπου χάρης σε ένα μεγάλο σερί έμειναν κοντά στο σκορ.

Το καλό σερί τους όμως θα κολλήσει στην δεύτερη περίοδο καθώς οι Φοβορί-τες για ακόμα μια φιρά θα πάρουν το πάνω χέρι στο παιχνίδι με τον Χατζηαθανασίου και τον Βλάχο να πετυχαίνουν το ένα καλάθι πίσω από το άλλο. Η αντίδραση των Bears όμως ήταν άμεση καθώς τα εύκολα καλάθια του Χύτα στον αιφνιδιασμό ήταν αυτά που τους έφεραν ακόμα πιο κοντά στην διαφορά χτίζοντας έτσι και ένα tempo στο παιχνίδι.

Το Tempo των Bears εκτοξεύτηκε στο τρίτο δεκάλεπτο όπου πλέον οι γρήγορες ομαδικές επιθέσεις αλλά και τα καλάθια του Χρήστου Πολυχρονιάδη ήταν αυτά που έδωσαν μια άλλη πνοή στην ομάδα και κατάφεραν όχι μόνο να γυρίσουν το ματς αλλά και να πάρουν την ελάχιστη διαφορά με το τέλος του δεκαλέπτου. Οι Φαβορί-τες σαστισμένοι από την ξαφνική ανατροπή το μόνο που κατάφεραν ήταν να αποτρέψουν την διαφορά να ξεφύγει.

Κια έτσι φτάνουμε στην τέταρτη περίοδο στην οποία οι Φαβορί-τες από την μια προσπαθούσαν να πετύχουν καλάθια τα οποία θα τους οδηγούσαν στην νίκη χάρης τον Καρακάνα αλλά η άμυνα τους στην τελική ήταν αυτή που δεν άντεξε και έτσι ο Χύτας βρήκε στην ευκαιρία και έδωσε την νίκη στην ομάδα τους με τελικό σκορ 67-71.

MVP του αγώνα είναι ο Χρήστος Χύτας ο οποίος έκανε double double με 34 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Φαβορί-τες άξιος αναφοράς είναι ο Αστέριος Καρακάνας ο οποίος πέτυχε και αυτός double double με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Φαβορί-τες: Κεσίσογλου 9 (1) , Χατζηαθανασίου 14 (4) , Τοκμακίδης , Βλάχος 12 (3) , Μάντζιαρης 6 (1) , Κύρκου 8 , Καρακάνας 10 , Μιχαηλίδης 2 , Μπερμπέρης 6

Hellas Paper Bears: Φαρμάκης 8 , Πολυχρονιάδης Χ. 14 (3) , Πολυχρονιάδης Ι. , Πολυχρονιάδης Θ. 7 , Χύτας 34 (1) , Νικηφόρος 8 (1)

Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι των Hellas Paper Bears.