04/12/2022
Kourkoutes BC 25 16 15 14 - 70 -
Vatos Krokos 20 10 14 19 - 63 -

Πανέτοιμοι οι Kourkoutes!

Πανέτοιμοι, όσον αφορά το ντέρμπι κορυφής της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στην Space Hellas έδειξαν πως είναι οι Kourkoutes, καθώς για την έκτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League κέρδισαν τους μαχητικούς Vatos Krokos με 70-63 στο Athens Sports Hall και έκαναν το 6/6!

Παιχνίδι με ξέφρενο ρυθμό και τρομερά ποσοστά ευστοχίας παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Kourkoutes να προηγούνται με 25-20, χάρη σε 8 πόντους του Βεϊσάκη, 7 του Τσάκωνα, 4 του Αγγελόπουλου και τρίποντα των Νακόπουλου - Αθανασίου. Ο Καλλίτσας με 9 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 6 είχε ο Παπαναστασίου και ένα έμμεσο τρίποντο ο Μπιστούνας.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και με 5 νέους πόντους του Νακόπουλου, 5 του Τεστέμπαση και τρίποντα των Αθανασίου - Αγγελόπουλου, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 39-22, 2:00 για την ανάπαυλα. Ξύπνησαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι Vatos Krokos και με 4 πόντους του Μπιστούνα και έμμεσο τρίποντο του Καλλίτσα, μείωσαν στους 11, 41-30.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Σαρακηνού είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δύο τρίποντα του Αγγελόπουλου και 4 πόντους του Νακόπουλου, βρέθηκε για πρώτη φορά στο +18, 53-35. Για ακόμη, όμως, το συγκρότημα του  Χατζηνικήτα δεν τα παράτησε τόσο εύκολα και με 5 πόντους του Μπιστούνα και 4 του Καλλίτσα, μείωσε στους 12, 56-44, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Kourkoutes δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Τσάκωνα, Νακόπουλο, Βεϊσάκη και Λαδιά, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 70-63. Για τους Vatos Krokos στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Μπιστούνας, Βιντζηλαίος, Καλλίτσας και Αμαργιανός.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/22 βολές, 15/34 δίποντα και 9/27 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/21 βολές, 20/51 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Betsson mvp για τους Kourkoutes ο Νακόπουλος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Vatos Krokos ο Καλλίτσας με 21 πόντους, έχοντας 4/7 βολές, 7/15 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Kourkoutes (Αθανασίου): Νακόπουλος 14 (2), Σαρακηνός, Αθανασίου (2),   Βεϊσάκης 15 (2), Αγγελόπουλος 13 (3), Τεστέμπασης 5, Λαδιάς 3. Τσάκωνας 13

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Καλλίτσας 21 (1), Βιντζηλαίος 7, Λάζος 1, Αμαργιανός 4, Μπιστούνας 20 (2), Παπαναστασίου 10, Φερίδης

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από τους Kourkoutes, όσο και το πείσμα των Vatos Krokos!