15/10/2022
Τεμπελχανάδες 16 14 9 14 - 53 -
Old Stars 16 19 15 9 - 59 -

Πανηγύρισαν την πρώτη νίκη, οι Old Stars!

Η νίκη ήρθε στην τέταρτη αγωνιστική για τους Old Stars, με τελικό αποτέλεσμα 53-59 . Οι Φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι ήθελαν να πάρουν την νίκη από την αρχή του αγώνα και εκμεταλλευόμενοι τις απουσίες και την κούραση των Τεμπελχανάδων, ο οποίοι εμφανίστηκαν στον αγώνα με μόλις 5 παίκτες, κατάφεραν να φτάσουν στο πολυπόθητο ροζ.

Στην αρχή της αναμέτρησης οι δύο ομάδες μπήκαν εξίσου δυναμικά. Για τους Old Stars ο Καπράλος είχε ήδη 7 πόντους και από πίσω του ακολουθούσε ο Γεωργούσης με 5 πόντους . Οι Τεμπελχανάδες δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν λεπτό και με τους Κολιούση - Απάλλα να μοιράζονται από 6 πόντους, οδήγησαν την πρώτη ανάπαυλα στην απόλυτη ισοπαλία(16-16) .

Στο δεύτερο μέρος είχαμε μια επανάληψη του πρώτου, με τους Old stars να παίρνουν μικρό προβάδισμα και τους Τεμπελχανάδες να ισοφαρίζουν εκ νέου. Προς το τέλος του ημιχρόνου, οι Old stars έτρεξαν μικρό σερί 5 πόντων, με δύο αιφνιδιασμούς και μια εύστοχη βολή του Γεωργούση , πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 30-35 .

Στο τρίτο μέρος, η κούραση κατέβαλε τους γηπεδούχους, ο οποίοι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι στο δεκάλεπτο και έδωσαν ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας 11 πόντων(39-50).

Στην τελευταία περίοδο, παρά την προσπάθεια ανάκαμψης των "Ροζ", οι Old Stars πήραν την νίκη με σκορ 53-59! Ο Καπράλος είχε 21 πόντους και Τζώρτζο - Τζιόπας από 10. Οι Τεμπελχανάδες , με τον Απάλλα να έχει 23 πόντους και τους Δημαρά - Κολιούση από 10, έφυγαν με την ικανοποίηση, ότι πάλεψαν το παιχνίδι μέχρι τέλους παρά τις ελλείψεις τους.

Bettson Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Καπράλος με 21 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 ασίστ . Από Τεμπελχανάδες ξεχώρισε ο Ευγενείας με 15