21/09/2022
Gunners 25 10 16 7 - 58 -
L' Ovelha Negra 11 16 17 6 - 50 -

Πάνιας o Gunner!

Έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τον Παναγιώτη Πάνια, οι Gunner κατάφεραν να ξεπεράσουν δύσκολα το εμπόδιο της L’ Ovelha Negra με 58-50 και να ξεκινήσουν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των Gunners στην αναμέτρηση, καθώς με μπροστάρη τον Πάνια με 4 τρίποντα και άξιους συμπαραστάτες τους Φιφή, Παπαδόπουλο και Σκαρπέλη προηγήθηκαν στο 10’ με το εντυπωσιακό 25-11. Οι φιλοξενούμενοι εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού, σκόραραν κυρίως με τον Πολυχρονίδη, όμως θα έπρεπε να αλλάξουν πολλά αν ήθελαν να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Οι «μαύροι» με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Κοκκινέλη, Χρυσανθόπουλο και Λυμέρη, άρχισαν να μικραίνουν την… «ψαλίδα» και να ξαναμπαίνουν στο ματς (31-27). Στα τελευταία λεπτά ωστόσο, οι «άσπροι» με μεγάλα καλάθια των Ακουμιανάκη και Πάνια έκαναν το σκορ 35-27 και απέκτησαν ένα προβάδισμα «ασφαλείας» εν όψει συνέχειας.

Άκρως ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και τους Gunners να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα. Οι Ακουμιανάκης και Σκαρπέλης κυριάρχησαν στο ζωγραφιστό, ενώ ο Πάνιας προερχόμενος από τον πάγκο έβαλε μεγάλα καλάθια. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Γρηγορόπουλος, Πολυχρονίδης και Λυμέρης. Σκορ τρίτου δεκάλεπτου, 51-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η L’ Ovelha Negra επιχείρησε να κάνει την τελική της αντεπίθεση, μειώνοντας μάλιστα σε 53-49, όμως έπεσε και πάλι πάνω στον εξαιρετικό Πάνια. Ο γκαρντ των Gunners με ένα τρίποντο και δύο βολές στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού, έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα των γηπεδούχων για ανατροπή και διαμόρφωσε το τελικό 58-50 στον Κολωνό.

Betsson Mvp αναδείχτηκε χωρίς αμφιβολία ο Πάνιας με 27 πόντους (2/6 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 5/5 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/38 δίποντα (31,5%), 8/22 τρίποντα (36%) και 10/20 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/40 δίποντα (37,5%), 4/22 τρίποντα (18%) και 8/18 βολές (44%). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Gunners (Παναγόπουλος): Ακουμιανάκης 9 (1 τρ., 11 ριμπ.), Ραυτόπουλος, Καραμπέτσος 6, Σκαρπέλης 7 (1), Παπαδόπουλος 7, Κανελλάκης, Πάνιας 27 (6), Κωστακιώτης, Φιφής 2

L’ Ovelha Neagra (Γρηγορόπουλος): Λυμέρης 7, Σπάθης 2, Χρυσανθόπουλος 2, Γρηγορόπουλος 9, Κοκκινέλης 10, Λη 5 (1), Πολυχρονίδης 12 (2), Καπόγιαννης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Πάνια. Πήρε από το… χέρι την ομάδα του και την οδήγησε στη νίκη.

Τι δεν μας άρεσε: Το κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο της L’ Ovelha Negra.