04/04/2022
ThunderDogs 16 15 21 11 - 63 -
Uncle Drew 16 14 2 17 - 49 -

Πανηγυρικά στα προημιτελικά οι ThunderDogs!

Με εντυπωσιακό τρόπο πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά του Basketaki Cup οι ThunderDogs, καθώς για τους 16 του θεσμού ξεπέρασαν δια περιπάτου το εμπόδιο του Uncle Drew, τον οποίο και κέρδισαν με 63-49 και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους από το ζευγάρι Mad Frogs – ReTirees.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους ThunderDogs να ξεκινούν πιο δυνατά (10-4) και τους φιλοξενούμενους να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα στο τέλος της πρώτης περιόδου, 16-16. Ο Παπαγεωργίου ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 11 πόντων, ενώ στην αντίπερα όχθη 6 του είχε ο Βαρβαρίδης και από ένα τρίποντο οι Βλυσσίδης – Χριστοδουλόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι, πήραν εκ νέου προβάδισμα 6 πόντων, 27-21, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 31-30, χάρη σε 5 πόντους του Καπαρελιώτη, τρίποντο του Πίνα και έμμεσο τρίποντο του Σεφέρη. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Uncle Drew, με τον Βαρβαρίδη να πετυχαίνει νέους 4 πόντους, τον Μπονάτσο να προσθέτει άλλους τόσους και τους Σιρόγλου – Κάρμα να συνδράμουν από 3 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι ThunderDogs έστησαν το δικό τους πάρτι στο Athens Sports Hall και με τους Καπαρελιώτη (8π), Σεφέρη (6π), Ντιμπ (4π) και Πίνα (3π) να κάνουν όργια, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 20 πόντων, 52-32. Καταστροφικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο για τους κίτρινους, καθώς δεν έβγαλαν σωστές άμυνες, αλλά και στην επίθεση είδαν τον Μπονάτσο να βάζει τις δύο από τις τέσσερις βολές που εκτέλεσε. Σκορ τρίτης περιόδου 52-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Παπαγεωργίου κατέβασε ταχύτητα και χωρίς την παραμικρή δυσκολία, έφτασε στην άνετη επικράτηση με 63-49, μετά από 6 πόντους του Πέππα και δικό του τριποντάκι. Για τον Uncle Drew στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Χιουτακάκος με τους 14 πόντους που πέτυχε, χωρίς να είναι αρκετοί για την ομάδα του.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/9 βολές, 16/41 δίποντα και 9/31 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν μόλις 5 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/12 βολές, 11/34 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Betsson mvp των ThunderDogs ο Σεφέρης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές και 5/12 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος του Uncle Drew ο Χιουτακάκος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 3/7 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Σαραντάκος, Σεφέρης 14, Στεφανέας 2, Πέππας 8, Καπαρελιώτης 13 (3), Πίνας 6 (2), Δημακαρέας, Ντιμπ 4, Παπαγεωργίου 16 (4)

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Σιρόγλου 3 (1), Βλυσσίδης 3 (1), Χριστοδουλόπουλος 3 (1), Βαρβαρίδης 10, Μπονάτσος 6, Χιουτακάκος 17 (3), Κανδηράκης 2, Κάρμας 5

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των ThunderDogs!