07/05/2023
Miami Heets 22 14 10 15 - 61 -
Pistachios 15 24 10 18 - 67 -

Πανηγύρισαν τη νίκη στο τέλος οι Pistachios!

Κυριακή απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Evolution Summer League, οι Pistachios πετυχαίνοντας εφτά αναπάντητούς πόντους στις τελευταίες στιγμές του παιχνιδιού, κατόρθωσαν να επικρατήσουν των Miami Heets με 61–67.

Οι Pistachios ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Χαράλαμπο Τσίτουρά με 29 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα! Στην αντίπερα όχθη, ο Πάνος Δρίτσας είχε 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασιστ και 3 κλεψίματα!

Στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί, καθώς με όπλο την εξαιρετική άμυνα τους αλλά και τον επιθετικό οίστρο τον Γιαννίρη, Δρίτσα και Μαρινάκη έξω από τη γραμμή των 6,75, προηγήθηκαν με 15-2. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τους τον Τσίτουρα πραγματοποίησαν επιμέρους 7-13, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο μείον εφτά με σκορ 22–15.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την ένταση στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού τους, καθώς με τον Τσιτουρα(9π) να συνεχίζει να παρουσιάζει ένα σημαντικό μέρος του επιθετικού ταλέντου που τον χαρακτηρίζει ως παίκτη, αλλά και τον Γονιδάκη(6π) να κυριαρχεί μέσα στο ζωγραφιστό, κατόρθωσαν να οδηγηθούν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 36–39. Στην αντίπερα όχθη, ο Δεντάκης αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ των γηπεδούχων με 6 πόντους στο ενεργητικό του.

Το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης αποτέλεσε το πλέον ισορροπημένο, καθώς τελείωσε με το ισόπαλο επιμέρους 10–10. Ο Τσίτουρας πρόσθεσε ακόμα τέσσερις πολύτιμους πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Κοντογιάννης(3π) και Μουρμούρης(3π). Στον αντίποδα, ο ηγέτης τον Heets, Πάνος Δρίτσας, πλήγωσε τον αντίπαλο με 6 πόντους. Το δεκάλεπτο έκλεισε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 46–49.

Στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν καθόλη τη διάρκεια του, με τον Γιάννηρη δυο λεπτά πριν το τέλος να πετυχαίνει το πέμπτο του τρίποντο και να βάζει μπροστά τους Heets με 61-60. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τάιμ-άουτ και με την επιστροφή τους στο παρκέ, πέτυχαν εφτά αναπάντητους πόντους, καταφέρνοντας εντέλει να πάρουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 61–67.

Οι Pistachios είχαν 16/27 δίποντα, 1/26 τρίποντα, 4/6 βολές, 20 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 8/20 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 8/20 βολές, 15 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα και 3 λάθη.

Miami Heets(Αλεξανδρής): Αλεξανδρής, Γιαννίρης 16, Δεντάκης 11, Δρίτσας 21, Μαρινάκης 5, Ταγματάρχης 8.

Pistachios(Κοντογιάννης): Γονιδάκης 13, Κολοβός 10, Κοντογιάννης 7, Λεμπούσης 2, Μουρμουρής 4, Τσίτουράς 29, Φλίγκος 2.

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των νικητών, τη στιγμή που έμειναν πίσω στο σκορ!