21/11/2022
Magoofyδες 17 23 14 17 - 71 -
Kamptzida lizards 18 12 16 11 - 57 -

Πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη οι Magoofyδες!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Kamptzida Lizards παίζοντας όμορφο μπάσκετ και με τον Τσερέλη να βγαίνει μπροστά στο σκοράρισμα προσπάθησαν να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας από νωρίς, όμως οι Magoofyδες βρήκαν λύσεις και με τον Θαλασσινό να είναι ασταμάτητος στην επίθεση πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με το εύθραστο 17-18.

Οι Magoofyδες ανέβασαν την απόδοση τους στην δεύτερη περίοδο στην προσπάθεια τους να πάρουν το προβάδισμα στο παιχνίδι. Βελτίωσαν την άμυνα τους και με μπροστάρη τον Σγουρό και τον Kolev κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τον Λίγκο να σημειώνει σημαντικούς πόντους όμως ήταν πολύ άστοχοι από την περιφέρεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Kamptzida Lizards έκαναν την αντεπίθεση τους. Ανέβασαν την πίεση τους στην άμυνα κάνοντας πολλές φορές παγίδες κοντά στη ρακέτα και στην επίθεση βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Ζαγαρτζιλή και του Κουκούλη. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν στις παγίδες των αντιπάλων ους όμως με τα καλάθια του Δάκη Γεωργόγλου και του Τσομπανάκη κατάφεραν να κρατήσυν το προβάδισμα τους διαμορφώνοντας το 54-46.

Στην τελευταία περίοδο οι Kamptzida Lizards τα έδωσαν όλα για να φέρουν το ματς στα ίσα όμως έμειναν απο δυνάμεις και με την αστοχία από το τρίποντο να συνεχίζεται δεν μπόρεσαν να προβήματίσουν για πολύ τους γηπεδούχους. Οι Magoofyδες βρήκαν λύσεις με τον Θαλασσινό να καθαρίζει το ματς και να δίνει την πρώτη νίκη στην ομάδα του με το τελικό σκορ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 71-57.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Κωνσταντίνος Θαλασσινός με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 μπλόγκ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιάννης Λίγκος με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Magoofyδες: Σγουρός 13(3), Kolev 7, Δεδόπουλος, Βασιλειάδης 2, Θαλασσινός 23(5), Καραμανλίδης 8, Γεωργόγλου Δ. 8(1), Γεωργόγλου Γ. 2, Τυφλόπουλος, Τσομπανάκης 8(1).

Kamptzida Lizards: Ζαγαρτζιλής 7(1), Μπαλέκας 4, Λίγκος 18(1), Σουρβινός, Ατματζίδης 5, Κουκούλης 7(1), Αποστόλου 4, Τσερέλης 12(2), Γεράκης.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του ασταμάτητου Θαλασσινού που χάρησε την νίκη στην ομάδα του.