07/05/2023
Blastiakos - - - - - - -1
Tsouvalia - - - - - 20 -

Πανέτοιμος ο Blastiakos!

Αν και για ένα ημίχρονο τα βρήκε σκούρα απέναντι στην πεντάδα των Τσουβαλιών, ο Blastiakos μεταμορφώθηκε στην επανάληψη και επικράτησε με 62-56, ξεκινώντας έτσι με το δεξί τις υποχρεώσεις του στον δεύτερο όμιλο της Summer Evolution League, δείχνοντας παράλληλα πως είναι έτοιμος εν όψει του ημιτελικού απέναντι στην La Bola De Papel!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τα Tsouvalia να προηγούνται με 15-17, χάρη σε 10 πόντους του Καλαντζή, 4 του Κυριακίδη και τρίποντο του Κοτσιλίνη. Ο Μόκκας ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας τους 11 από τους 15 πόντους της ομάδας του.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους, βρέθηκαν μέχρι και στο +7, και με 10 πόντους του Ράπτη και 8 του Καλαντζή, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 29-35! Τον Blastiako κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Σωτηρίου και οι 3 του Τυροπώλη.

Με τρίποντα των Κυριακίδη και Κοτσιλίνη, τα Tsouvalia βρέθηκαν στο +10, 31-41 στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Κάπου εκεί η παρέα του Γεροντάκη πήρε μπρος και με 11 πόντους του Σωτηρίου, 6 του Baffoe και 4 του Μόκκα, έτρεξε 21-0 σερί και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +11, 52-41, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι ο Blastiakos έφτασε δίκαια στη νίκη με 62-56, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μόκκα και Αβαγκιάν. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Λαζανάς, Κοτσιλίνης και Καλαντζής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/6 βολές, 21/50 δίποντα και 5/33 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/14 βολές, 12/30 δίποντα και 8/34 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp για τον Blastiako ο Μόκκας με 24 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 7/11 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για τα Tsouvalia ο Καλαντζής με 25 πόντους, έχοντας 5/8 βολές, 4/6 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Blastiakos (Αυγουλής): Baffoe 6, Αβαγκιάν 4, Αυγουλής, Γεροντάκης, Θεοδωρομανωλάκης, Μόκκας 24 (3), Σιδέρης, Σωτηρίου 20 (2), Τυροπώλης 6, Φραγκιαδάκης 2

Tsouvalia (Κυριακίδης): Καλαντζής 25 (4), Κοτσιλίνης 8 (2), Κυριακίδης 7 (2), Ράπτης 10, Λαζανάς 6

Τι μας άρεσε: Τόσο η εικόνα των Τσουβαλιών για ένα ημίχρονο, όσο και το τρομερό 24-0 σερί που έτρεξε ο Blastiakos!