20/12/2023
Flint Tropics 15 16 4 12 - 47 -
Skroutz 17 7 13 14 - 51 -

Δίδυμο Παπαδόπουλος - Μερεμέτης για το Skroutz!

Άλλο ένα παιχνίδι που το Skroutz επέβαλε το ρυθμό του, είδε τον Παπαδόπουλο να βλέπει πάλι το καλάθι σαν βαρέλι και να κερδίζει δίκαια τους Flint Tropics με τελικό σκορ 47-51.

Μητσοτάκης, Παπαδόπουλος και Μερεμέτης πάλεψαν σκληρά για να πάρουν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον καταιγισμό τριπόντων χαρακτηριστικό... φαινόμενο στον αγώνα! Ο Καραντζής με σωστές επιλογές σε δημιουργία και εκτέλεση μείωσε το σκορ για Tropics, οι οποίοι ακολουθούσαν στο σκορ με 15-17. Εκεί πήραν μπρος οι... ψηλοί! Τσέκερης, Τζανέτης και Χατζηνάκης έβαλαν στα καλάθια το Skroutz και γύρισαν υπέρ τους την κατάσταση, με το ημίχρονο να κλείνει στο 31-24 υπέρ τους.

Το παιχνίδι είχε μια τρομερή μπασκετική... ένταση, καθαρές φάσεις και πολύ "ξύλο", με τον Μερεμέτη να παλεύει με τον Τσέκερη και τον Παπαδόπουλο στα τελευταία πέντε λεπτά να ντύνεται... Κάρι και να βάζει μπροστά το Skroutz με σκορ 35-37. Αφού λοιπόν ο "Παπ" τρέλανε στατιστική και τα... διχτάκια, το Skroutz κράτησε μέχρι τέλους, πήρε ακόμα μια νίκη και πιστοποίησε την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται τον τελευταίο καιρό, με σκορ 47-51.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωτήρης Μερεμέτης με 13 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κόψιμο, 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιάννης Τσέκερης με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 15/45 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 8/14 βολές, 45 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 κοψίματα, 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/42 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 6/10 βολές, 47 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 12 λάθη.

Flint Tropics (Γκατζηρούλης): Γκατζηρούλης 5, Ευθυμιόπουλος 2, Καραντζής 11, Τζαμτζής 9, Τζανέτης 4, Τσέκερης 10, Χατζηνάκης 10.

Skroutz (Μερεμέτης): Αυγουλής, Βόντας 2, Δούμας 2, Καντιδάκης 2, Μερεμέτης 13, Μητσοτάκης 9, Ξένος 2, Παπαδόπουλος 21.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ του αγώνα!