22/10/2023
G-vana 17 6 20 11 - 54 -
Drunk Kings 9 13 16 13 - 51 -

Παρά λίγο σοκ για την G-Vana!

Το απόγευμα της Κυριακής στο Basketaki Arena η G-Vana απέφυγε ήττα σοκ από τους αποδεκατισμένους, αλλά άκρως μαχητικούς Drunk Kings, επικρατώντας στις λεπτομέρειες με 54-51 και φτάνοντας τις 4 νίκες στον τέταρτο όμιλο της Development League. Οι Kings πραγματοποίησαν ηρωική εμφάνιση, όμως η κακή τους συνήθεια να παρουσιάζονται με μόλις 5 παίκτες τους στέρησε τελικά μια υπερπολύτιμη νίκη.

Η ομάδα του Pecani ξεκίνησε πολύ καλά το ματς, έχοντας τον Θάνο (8π.) για πρωταγωνιστή, αλλά και αξιοσημείωτη πολυφωνία, χτίζοντας διαφορά από νωρίς. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν στο ξεκίνημα οι Βασιλιάδες καθώς, παρά την προσπάθεια των Αλεβίζου (2π.), Κάζη (2π.) και Κοκκινογούλη (2π.) έμειναν πίσω. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Drunk Kings εκμεταλλεύτηκαν το rotation των γηπεδούχων και έβγαλαν αντίδραση, ψαλιδίζοντας τη διαφορά στην ελάχιστη δυνατή τιμή με κύριο δράστη επιθετικά τον Κάζη (6π.). Το λιγότερο παραγωγικό της διάστημα διένυσε η G-Vana που προβλημάτισε με την εικόνα της, οδεύοντας όμως στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή. Σκορ ημιχρόνου, 23-22.

Μετά την ανάπαυλα η G-Vana ξανά πάτησε το γκάζι επιθετικά, με το δίδυμο Θάνος (7π.) - Μοσχόπουλος (5π.) να κάνει τη διαφορά. Η αμυντική της λειτουργία, ωστόσο, παρέμεινε άνευρη. Οι Kings με επιθετικό κρεσέντο από τον Κάζη και πολύτιμες βοήθειες από τους Αλεβίζο (4π.) και Καραθάνο (2π.) παρέμειναν σε πολύ κοντινή απόσταση, βάζοντας άγχος στο φαβορί του αγώνα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Kings λίγο έλειψε να ολοκληρώσουν την ανατροπή, δείχνοντας σπουδαία αποθέματα ενέργειας, παρότι αγωνίζονταν ακόμη με μόλις 5 παίκτες. Η G-Vana παρά το γεγονός ότι συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια, βρήκε μεγάλα σουτ από τους Μοσχόπουλο (5π.) και Τζανάκη (5π.) και πήρε το ροζ φύλλο, παρότι ίσως οι Kings να το άξιζαν περισσότερο τηρουμένων των αναλογιών.

Στο τέλος του αγώνα, η G-Vana είχε 21/48 δίποντα, 2/18 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Drunk Kings είχαν 21/53 δίποντα, 1/13 τρίποντα και 6/14 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Θάνος 17 πόντους, έχοντας 7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο και ¾ βολές. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Κάζης με 24 πόντους και double-double, έχοντας 8/18 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη.

G-Vana (Νικήτας) : Θάνος 17, Θρεψιάδης 2, Μαντζιώρης 6, Μοσχόπουλος 12 (2), Μπαρμπέρης, Νικήτας 6, Τζανάκης 9, Τσιμπούρης 2, Χαλτούπης, Ψωμιάδης.

Drunk Kings (Αλεβίζος) : Αλεβίζος 12, Κάζης 24 (1), Καραθάνος 6, Κοκκινογούλης 9, Σιαμέτης.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των Drunk Kings.