01/06/2024
Chicago Hulks 13 16 7 7 - 43 -
Campanas BC 10 11 8 13 - 42 -

Παραλίγο έμφραγμα για τους Hulks!

Οι Campanas ξεκίνησαν πολύ εύστοχοι την αναμέτρηση, προηγήθηκαν 0-4 με καλάθια των Ευαγγελίδη, Σαραντόπουλου και 2-7 με τρίποντο του Ευαγγελίδη. Οι Hulks, απάντησαν με σερί 7-0 και πήραν το προβάδισμα (9-7). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 13-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά, με τον Πέτρο Δελατόλα να βοηθάει την ομάδα του με τα ριμπάουντ του και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 29-21.

Στην επανάληψη ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε και άλλο με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται πολύ να πετύχουν καλάθι. Οι Campanas πλησίασαν στο σκορ και με καλάθι του Κρέστα μείωσαν 33-29. Ο Κούτρης με τρίποντο στη λήξη της περιόδου διαμόρφωσε το 36-29.

Ένα σερί 6-0 των Hulks στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου έκανε το σκορ 42-29 και όλα έδειξαν να τελειώνουν, όμως οι Campanas δεν τα παράτησαν. Με 10-0 μείωσαν στον πόντο λίγο πριν το τέλος (43-42), όμως τελικά οι Chicago Hulks ήταν αυτοί που πανηγύρισαν τη δεύτερή τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέτρος Δελατόλας με 14 πόντους, 19 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Σαραντόπουλος με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας): Ντέμος, Λύτρας 5, Τιγγινάγκας 2, Δελατόλας Π. 14, Γκίολας 3, Μαντζούνης 4, Κούτρης 9, Δελατόλας Ελ. 2.

Campanas (Σερεβέτας): Κρέστας 6, Δημητριάδης 7, Σερεβέτας 3, Κουμάνης 2, Σαραντόπουλος 17, Ευαγγελίδης 6.

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του αγώνα, που ήταν ντέρμπι μέχρι την λήξη.