20/01/2020
Pressof BC 12 11 15 21 - 59 -
LazerWolves 12 14 8 9 - 43 -

Παραλίγο να την πατήσει η Pressof BC!

Βράδυ Κυριακής στο βοηθητικό 6 του ΣΕΦ αναμετρήθηκαν για τον τέταρτο όμιλο της Development η Pressof με τους Lazers, βρίσκοντας νικητές τους πρώτους 59-43. Η νίκη ήρθε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ καθώς μέχρι και οκτώ λεπτά πριν το τέλος το ματς ήταν ισόπαλο. Με αυτή τη νίκη η Pressof ανέβηκε στο 6-4 και την πέμπτη θέση του ομίλου, ενώ οι Lazers έπεσαν στο 1-9.
Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποιησε η Pressof και με πρωταγωνιστες τους Παραρά και Μακαρίτη προηγήθηκαν με 10-2 στα μέσα της περιόδου. Όμως οι Lazers είχαν σε μεγάλη μέρα τον Βρεττάρο και με 10 σερί πόντους περάσαν μπροστά 10-12. Με καλάθι του Παραρά στην τελευταία επίθεση της Pressof είχαμε το τελικό 12-12. Παραράς με έξι και Μακαρίτης με τέσσερις πρώτοι σκόρερ της Pressof, Βρεττάρος με οκτώ καλύτερος των Lazers.
Η δεύτερη περίοδος ήταν ένα αμφίρροπο ντέρμπι με εναλλαγές στο προβάδισμα. Καμία ομάδα δεν ξεχώριζε παρά μόνο στο τελευταίο λεπτό οπού οι Lazers με πέντε αναπάντητους πόντους έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 23-26. Ο Παραράς με τέσσερις πόντους και ο Μακαρίτης με τρεις ξεχώρισαν για την Pressof, Δουνδουλάκης και Βρεττάρος έκαστος με τέσσερις για τους Lazers.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου φάνηκαν οι Lazers να μένουν από δυνάμεις. Η Pressof με κύριο όπλο της το τρίποντο ξεκλείδωσε την άμυνα των Lazers και ξαναπήρε το προβάδισμα με 38-34 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Μακαρίτης με πέντε πόντους, Νομικός και Μπαλάσκας από τρεις σκόρερ της Pressof, ενώ ο Βρεττάρος σκόραρε τους έξι από τους οκτώ πόντους της ομάδας του.
Στην τέταρτη περίοδο οι Lazers κατάφεραν και ισοφάρισαν 38-38, η Pressof  με τέσσερις πόντους έκανε το 42-38 και αφού οι Lazers κατάφεραν να ρίξουν την διάφορα στον πόντο με 4'21 για το τέλος, από εκεί και έπειτα η Pressof  πάτησε γκάζι και με 17-2 σερί καθάρισε το ματς. Τελικό σκορ 59-43. Μαγικό δεκάλεπτο από τον Τρατολάτη με εννέα πόντους και Νομικό με έξι. Για τους Lazers από τέσσερις είχαν ο Ασημομύτης και ο Δουνδουλάκης.
Mvp της Pressof και του ματς ο Παραράς με 12 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 6/13 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Lazers ο Βρεττάρος με 19 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 8/17 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ και είχε 1 λάθος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 1/5 βολές, 17/40 δίποντα και 8/30 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 κόψιμο. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/10 βολές, 18/57 δίποντα και 1/18 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.
Pressof BC (Μπαλάσκας): Μακαρίτης 12 (2), Μπαλάσκας 3 (1), Νομικός 9 (3), Κρασσάς 2, Καραντζιάς (7ρ), Τσιλιώνης 7 (1), Τσορτός 3, Τρατολάτης 11 (1τρ 5ρ), Παραράς 12 (12ρ).
Lazers (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος (7ρ), Ασημομύτης 10 (9ρ), Βρεττάρος 19 (17ρ), Δουνδουλάκης 10 (6ρ), Καραφαντής 3 (1τρ 7ρ), Κοντιζάς, Παπαδημητρίου 1.
Τι μας άρεσε: Η άρνηση των Lazers να χάσουν παρά το ότι ήταν μόνο έξι.