07/02/2024
ReTirees 13 21 12 20 - 66 -
Antilalos BC 20 15 21 11 - 67 -

Παραλίγο έμφραγμα στο τέλος για τον Αντίλαλο!

Ο Antilalos έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά στο τέλος πανηγύρισε την νίκη με σκορ 66-67, απέναντι στους μαχητικούς ReTirees που είχαν και σουτ νίκης με την λήξη.

Διαφορετικοί οι στόχοι των δύο ομάδων την φετινή χρονιά με τους ReTirees να είναι το θεωρητικό αουτσάιντερ και να κατεβαίνουν και με πολλές απουσίες στην αναμέτρηση. Ο Antilalos με σερί 11-0 προηγήθηκε με διψήφια διαφορά πόντων (7-17) και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με σκορ 13-20.

Οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το ματς και με πρωταγωνιστή τον Πλεξουσάκη βρίσκονταν κοντά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 34-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Antilalos προσπάθησε να παίξει γρήγορο μπάσκετ και να ξεφύγει στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάντα το προβάδισμα αλλά οι γηπεδούχοι δεν τα παρατούσαν. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 46-56.

Με γρήγορο σερί 8-0 στην αρχή της τέταρτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 48-64 και έδειχναν να κλειδώνουν την νίκη. Όμως οι ReTirees δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με σερί 16-0 ισοφάρισαν λίγο πριν το τέλος (64-64). Μάλιστα είχαν και σουτ νίκης με την λήξη, όμως το τρίποντο του Σαρρή ήταν άστοχο. Έτσι ο Antilalos πήρε μια πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στους μαχητικούς ReTirees με σκορ 66-67 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βίκτωρας Μαρκεβίτσιους με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Πλεξουσάκης με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 26/56 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 2/5 βολές, 44 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/40 δίποντα, 9/35 τρίποντα, 4/12 βολές, 42ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 6 λάθη.

ReTirees (Κουσούλης): Στόλης 11, Πλεξουσάκης 14, Τσιρίδης 10, Σαρρής 2, Σκοπελίτης 12, Αντωνόπουλος 2, Κοτσαμπάς 15.

Antilalos (Κουλούρης): Αλεξίου 8, Ζαμπέτας 10, Μαργώνης 9, Κουλούρης 3, Γάτσιος 2, Μαρκεβίτσιους 12, Γιαννακόπουλος 8, Γκολές 3, Θεοδώρου 3, Καραγιάννης 3, Μάινας 6.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των ReTirees, παρά τις πολλές απουσίες.