N.A. 99ers 15 14 8 20 - 57 -
Drunk Team 23 8 6 6 - 43 -

Παραμένουν αήττητοι οι 99ers!

Το νικηφόρο σερί τους στην Development League διεύρυναν οι N.A. 99ers καθώς επικράτησαν και της Drunk Team σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου.

Παρά την βαθμολογική τους διαφορά, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με πρωταγωνιστές τους Μουλαρογιάννη, Γ. Κανιά, Παούρη και Μήτσικα προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 15-23. Οι γηπεδούχοι πήραν σκορ από τους Κοκκίνη, Καθάριο και Παντελίδη, όμως έπρεπε να βελτιώσουν αισθητά την άμυνά τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι 99ers προσαρμόστηκαν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 29-29, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι "κόλλησαν" στην επίθεση και έκανα πολλά λάθη. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να πάρουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους χάρη στο δίποντο του Παούρη (29-31).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και το σκορ να είναι συνεχώς ισόπαλο. Για τους γηπεδούχους οι Μερμίγκης και Μαραγκουδάκης ήταν αυτοί που έκαναν την διαφορά στην επίθεση, ενώ για την Drunk Team ξεχώρισαν οι Παούρης και Παπαπαναγιώτου. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 37-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πίεσαν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του παρκέ, ανάγκασαν τους αντιπάλους να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο και με τρομερό επιμέρους σκορ 20-6 έφτασαν πιο εύκολα απ' ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη με 57-43. Οι φιλοξενούμενοι έπαθαν ολικό black out, γκρέμισαν όσα έχτισαν τα προηγούμενα δεκάλεπτα και το τελικό σκορ "χάλασε" την εικόνα τους.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μαραγκουδάκης με 19 πόντους (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/6 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 22/46 δίποντα, 3/14 τρίποντα και 4/14 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/38 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

N.A 99ers (Καζάκος): Δημάδης, Καθάριος 11 (1), Κοκκίνης 9, Μαραγκουδάκης 19 (2), Μελέτης 4, Μερμίγκης 4, Παντελίδης 8, Παπαπέτρος 2

Drunk Team (Α. Κανιάς): Βιτάλης, Γκορόγιας 9 (1), Α. Κανιάς 6, Γ. Κανιάς 3 (1), Μήτσικας 4, Μουλαρογιάννης 8 (2), Παούρης 9, Παπαπαναγιώτου 2, Τζάθας 2

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών.