18/03/2022
Slam Ducks 22 12 3 13 - 50 -
Peristeri Wardogs 21 12 16 18 - 67 -

Παραμένουν σε τροχιά playoff οι Wardogs!

Στην πέμπτη θέση του έβδομου ομίλου της Development 2 League παρέμειναν οι Peristeri Wardogs που κέρδισαν σχετικά εύκολα στα Άνω Λιόσια τους Slam Ducks με 67-50.

Αρκετά ανοικτό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκουν αρκετές λύσεις στην επίθεση. Αυτό αποτυπώνεται και στο υψηλό 22-21 που ήταν το σκορ της περιόδου για τους Ducks, που είδαν τον Γιάννη Μαργάνη να βάζει 8 πόντους. Για τους Wardogs, ο Παναγιώτης Κουλούρης έπαιζε μόνος στην επίθεση βάζοντας 12 πόντους.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι ανάμεσα σε δύο εξαιρετικές ομάδες. Οι Slam Ducks, έστω και δύσκολα, διατήρησαν το προβάδισμα που είχαν και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 34-33. Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Μαργάνης που είχε φτάσει στους 14 πόντους, ενώ για τους Περιστεριώτες ο Κουλούρης είχε τους 19 από τους 33 πόντους της ομάδας του.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Wardogs ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους. Παίζοντας καταπληκτική άμυνα αλλά και με σωστές επιθέσεις, οι τυπικά φιλοξενούμενοι, έτρεξαν ένα επιμέρους 16-3 σερί και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά, 49-37 στο 30′. Κουλούρης από την μία με 6 πόντους και Μαργάνης από την άλλη με 2, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Καρακατσάνη διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε και έφτασε τελικά σε μία σημαντική νίκη με 67-50 και διατηρήθηκε στην πέμπτη θέση του ομίλου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, έβγαλε τα… «πιστόλια» του ο Κώστας Χρόνης που έβαλε 4 τρίποντα. Για τους γηπεδούχους, 4 έβαλε ο Σαραγάς.

Betsson MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Παναγιώτης Κουλούρης με 29 πόντους, 22 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μαργάνης με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι Slam Ducks είχαν 20/60 εντός πεδιάς, 4/16 τρίποντα και 6/10 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα κι έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 22/67 εντός πεδιάς, 10/41 τρίποντα και 13/18 βολές. Πήραν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα κι έκαναν 18 λάθη.

Slam Ducks (Ισαακίδης): Ισαακίδης 3, Καραλουκάς, Μαργάνης 20, Μαυροζούμης 11, Σαραγάς 5, Σαφράς 3, Χάλδας 8.

Peristeri Wardogs (Καρακατσάνης): Καρακατσάνης 7, Κουλούρης 29, Σοφός 5, Τσίγκρας 5, Χρόνης 21.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έδειξαν οι δύο ομάδες για την νίκη!