11/02/2024
Sun City Spurs 14 19 20 15 - 68 -
Γιουγκοπιάστηκα 15 10 12 10 - 47 -

Παραμένουν στην κορυφή οι Spurs!

Έχοντας αποβάλλει από πάνω της το άγχος του φαβορί, η Γιουγκοπιάστηκα ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και με τρίποντα των Παπαγεωργίου, Πατάγια και Σακαρέλου προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 14-15. Οι προσωπικές ενέργειες του Γκαβανόπουλου ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι Spurs στο πρώτο δεκάλεπτο.

Με τον Γκαβανόπουλο μα συνεχίζει να είναι το πρώτο βιολί και τον Διονυσόπουλο να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει σημαντικές βοήθειες, οι Sun City Spurs έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 19-10 και πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα (33-25). Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ενέργεια που είχαν στο πρώτο δεκάλεπτο και σκόραραν κυρίως με τον Κορωνάκο.

Οι γηπεδούχοι στην επανάληψη έπαιξαν ακόμα καλύτερα, βρήκαν στα πρόσωπα των Τσατσάνη, Σαλονικίδη και Μαγγωνάκη επιπλέον λύσεις στην επίθεση και "έχτισαν" διψήφια διαφορά (53-37). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βελτιώσουν την άμυνά τους και δέχτηκαν πολλά εύκολα καλάθια. Το -16 του τρίτου δεκαλέπτου έκανε το έργο τους ιδιαίτερα δύσκολο εν όψει συνέχειας.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού ο νικητής είχε ήδη κριθεί. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ χωρίς σκοπιμότητες και τα "Σπιρούνια" έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη. Η "Γιούγκο" κυμάνθηκε στο δεύτερο ημίχρονο σε ρηχά νερά και γνώρισε την ήττα σε μια αναμέτρηση που θα ξεχάσει γρήγορα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γκαβανόπουλος με double double και 22 πόντους (6/10 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 1/1 βολή, 19 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 19/42 δίποντα, 7/19 τρίποντα και 9/15 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/36 δίποντα, 8/31 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος): Γκαβανόπουλος 22 (3), Διονυσόπουλος 7 (1), Κακλέας 2, Μαγγωνάκης 15, Μελισσάρης, Ρούμελης 2, Σαλονικίδης 13 (3), Τσατσάνης 7

Γιουγκοπιάστηκα (Πουριέζης): Δεσπότης 5 (1), Κορωνάκος 6, Παπαγεωργίου 12 (4), Πατάγιας 13 (2), Πουριέζης 4, Σακαρέλος 5 (1), Σταμούλης 2

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.