11/04/2023
Singular Logic 11 16 9 16 - 52 -
Beeranhas 9 8 11 11 - 39 -

Η παραμυθένια πρόκριση – άνοδος της Space Hellas 2!

Το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Νικολάου η Space Hellas 2 έγραψε την πιο χρυσή σελίδα της ιστορίας της, ανατρέποντας τη διαφορά 12 πόντων του πρώτου αγώνα και πανηγυρίζοντας μια ονειρεμένη νίκη – πρόκριση επί των Beeranhas με 52-39. Μεγάλοι πρωταγωνιστές ο Άγγελος Παπακώστας  με 23 πόντους(!),ο από μηχανής θεός Δημήτρης Αράπογλου και φυσικά ο coach της ομάδας Παναγιώτης Ντουμάνης. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι γηπεδούχοι που βρήκαν λύσεις από τους Αναστασόπουλο (5π.), Καραφώτη (2π.), Παλικώστα (2π.) και Παπακώστα (3π.), με τα Beeranhas να απαντούν με Ζερβόπουλο (3π.), Κύρκο (3π.) και Τραϊφόρο (2π.) κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -2. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Space ανεβάζοντας την ένταση στην άμυνά της και αναγκάζοντας σε αρκετά λάθη τα Beeranhas κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Παπακώστα (7π.), Παλιοκώστα (4π.), Μπόσκο (2π.) και Καραχάλιο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας, παρά την προσπάθεια των Ζερβόπουλου (4π.), Χαϊδάκη (2π.) και Τζιφοπανόπουλου (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 27-17.

Μετά την ανάπαυλα τα Beeranhas έβγαλαν αντίδραση και μειώνοντας σημαντικά τη διαφορά, χάρη στους Ζερβόπουλο (6π.), Μουσούντα (3π.) και Τζιφοπανόπουλο (2π.) ανέκτησαν τη χαμένη τους ψυχολογία. Η Space παρότι συνέχισε να βρίσκει λύσεις από τους Καραφώτη (4π.) και Παπακώστα (4π.) είχε κάποια κενά διαστήματα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 36-28.

Για το τελευταίο δεκάλεπτο θα προτιμήσω να μην γράψω τίποτα. Απλά σας προτρέπω να δείτε το βίντεο του αγώνα !

Στο τέλος του αγώνα, η Space Hellas 2 είχε 10/43 δίποντα, 9/22 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 11 φορές, ενώ είχε 11 λάθη. Στον αντίποδα, τα Beeranhas είχαν 16/39 δίποντα, 0/13 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 22 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε φυσικά ο Άγγελος Παπακώστας με 23 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα και 1/4 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 37 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Ζερβόπουλος με 13 πόντους, έχοντας 5/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 3/3 βολές. Έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Space Hellas 2 (Ντουμάνης) : Αναστασόπουλος 5 (1), Αράπογλου 3 (1), Δευτεραίος, Ιγκνιάτοβιτς, Καραφώτης 6 (1), Καραχάλιος 5, Μαρίνος, Μπόσκος 2, Παλιοκώστας 8, Παπακώστας 23 (6), Σκαρδούτσος.

Beeranhas (Χαϊδάκης) : Αναγνωστόπουλος, Βαλέντζης, Δέτσης, Ζερβόπουλος 13, Κύρκος 3, Μουσούντας 8, Τζιφοπανόπουλος 4, Τραϊφόρος 4, Χαϊδάκης 7.

Τι μας άρεσε : Το άφθονο σασπένς του αγώνα.