02/04/2023
Indians 12 22 30 25 - 89 -
LazerWolves 10 16 18 15 - 59 -

Παράσταση από τους Indians!

Το απόγευμα της Κυριακής 2 Απριλίου, σε ένα παιχνίδι με καταιγισμό τριπόντων και από τις δύο πλευρές, οι Indians ήταν απολαυστικοί , έφτασαν εύκολα στην επικράτηση με το ευρύ 89 – 59 απέναντι στους Lazers και έδειξαν πως είναι πανέτοιμοι για την σειρά των πλέι οφ.

Το παιχνίδι κυλούσε σε πολύ χαλαρό τέμπο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Ινδιάνους που κατέβηκαν με γεμάτο οπλοστάσιο στην σύνθεση τους, να διατηρούν μικρό προβάδισμα με 12 – 10. Ο Δημάδης ήταν το πρώτο βιολί στην επίθεση με δύο τρίποντα, με τον Μπαλτά να δίνει βοήθειες με 4 , ενώ στους Lazers τις λύσεις έδιναν ο Κατσαλής με δύο τρίποντα, με τον Βέλλη να σκοράρει ένα καλάθι.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν απολαυστικό από σκορ και θέαμα, με τους Ινδιάνους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34 – 26. Ο Κατσαλής με τέσσερις τρίποντες βόμβες προσπαθούσε να κρατήσει κοντά τους Lazers, αλλά οι γηπεδούχοι με Δημητρίου-Παναγάκο να οδηγούν την επίθεση με 6 έκαστος, τον Μπαλτά να βάζει 5 και τον Πουλοκέφαλο να σκοράρει από τα 6.75, κρατούσαν το υπέρ τους σκορ.

Να είχα 1000 μάτια τους Indians να βλέπω, ήταν η εικόνα της τρίτης περιόδου με τους γηπεδούχους να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ, να πυροβολούν κατά ριπάς από την περιφέρεια(Δημάδης 3, Μπαλτάς 2, Σταυρόπουλος, Πουλοκέφαλος) και να στέλνουν την διαφορά στο + 20. Στην αντίπερα όχθη , οι Lazers μπήκαν κι αυτοί στην διαδικασία να παίξουν ελεύθερο μπάσκετ, με την τριάδα Χατζάρα(5), Βέλλη(4) και Κατσαλή’ να ξεχωρίζουν στην επίθεση.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με τρίποντα από Βέλλη, Αντωνακόπουλο και Χατζάρα προσπαθούσαν να κατεβάσουν την διαφορά, όμως οι Indians ήταν πραγματικά ασταμάτητοι. Ο Πουλοκέφαλος χάριζε στιγμές μαγείας με 8 πόντους και απίθανες εμπνεύσεις, ο Κασιμάτης πήρε μπρος με 7 και ο Δημητρίου συνέχισε να σκοράρει από τα 6.75, με το τελικό 89 – 59 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Δημάδης με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θωμάς Χατζάρας με 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι Indians είχαν 17/37 δίποντα , 18/34 τρίποντα, 1/8 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Οι Lazers είχαν 12/35 δίποντα, 11/39 τρίποντα, 2/6 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Indians(Τσίτσιρας): Βασιλάκος, Δημάδης 19, Δημητρίου 12, Κασιμάτης 9(9ρ.), Μαμάκος, Μητσάκος 2, Μπακάλης 11, Μπαλτάς 15, Παναγάκος 8, Πουλοκέφαλος 8, Σταυρόπουλος 5(9ρ.).

Lazers(Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 6, Βέλλης 14, Κατσαλής 20, Κοντιζάς 7, Μοσχάκης 4(10ρ.), Χατζάρας 8(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Γρήγορο μπάσκετ, καταιγισμός τριπόντων και απίθανες εμπνεύσεις συνέθεταν την εικόνα του παιχνιδιού.