14/09/2024
Couvaliers 19 21 17 12 - 69 -
Dominatorz 10 11 13 15 - 49 -

Παράσταση για έναν ρόλο και η νίκη στους Couvaliers!

Οι γηπεδούχοι άρχισαν πολύ δυναμικά, κάνοντας ένα 10-0 σερί στα πρώτα λεπτά ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα δικό τους 5-0 για το 10-5 στα μισά της περιόδου. Οι Couvaliers κυκλοφορούσαν πολύ σωστά την μπάλα και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9(19-10).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και συνέχιζαν να αυξάνουν την υπέρ τους διαφορά.Οι Dominatorz προσπαθούσαν να αντιδράσουν, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 40-21 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι Couvaliers δεν έριξαν το intensity της άμυνας τους, κάθε άλλο μάλιστα, με αποτέλεσμα να βάζουν από νωρίς βάσεις νίκης. Οι Dominatorz φαινόταν να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 57-34.

Το τέταρτο δεκάλεπτο φαίνονταν διαδικαστικό και έτσι ήταν. Οι Couvaliers είχαν χτίσει γερά θεμέλια νίκης από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, είχαν πλουραλισμός στην επίθεση, καλή αμυντική ισορροπία και έφτασαν σε μια πολύ άνετη νίκη με το 69-49 να είναι το τελικό σκορ.

Novibet MVP

Couvaliers: Κουκης 13, Αθανασόπουλος 4, Σπηλιώτης 20, Πολιτης 11, Καζάνης 11, Χριστοδούλου 10

Dominatorz: Ντίτσας 9, Ρήγας 8, Μπετσες 10, Θεοδώρου 2, Παπαγεωργίου, Ζαφειράκος 20

Τι μας άρεσε: O dominant τρόπος παιχνιδιού των Couvaliers και στα 40 λεπτά.