11/02/2023
Lobsters BC 25 17 16 16 - 74 -
Lasson BC 7 14 9 11 - 41 -

«Παράσταση» για έναν ρόλο!

Μία «σβηστή» νίκη κατάφεραν να πάρουν οι Lobsters, οι οποίοι το βράδυ του Σαββάτου 11 Φεβρουαρίου δεν βρήκαν καμία δυσκολία κόντρα στην Lasson και «καθάρισαν» με 74-41. Οι Lobsters ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι από όλες τις πλευρές του γηπέδου, εκμεταλλεύτηκαν το κάκιστο ξεκίνημα των αντιπάλων τους και πήραν το 10ο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα (10-7). Με ήττα συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Lasson και έπεσε πλέον στο 8-9.

Στα του παιχνιδιού, το ματς είχε ξεκινήσει αλλά η Lasson άργησε να… μπει στο παρκέ. Οι Lobsters ήταν σα να παίζουν μόνοι τους, με τους φιλοξενούμενους να μην βρίσκουν στόχο με τίποτα και έτσι βρέθηκαν να προηγούνται 20-0! Χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν 7 λεπτά ώστε οι φιλοξενούμενοι να πετύχουν το πρώτο δίποντο, με τον Μανίκα να «σπάει το ρόδι» για το 20-2. Ο Σκαρμέας μείωσε σε 20-7, για να έρθουν στη συνέχεια οι Δόλιας και Ντούντους να γράψουν το 25-7 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Δόλιας μπήκε με το μάτι να… γυαλίζει, εκτελούσε ακατάπαυστα πίσω από τα 6,75 και οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται 40-11. Άρης Καραμπάς, Τσουπαρόπουλος, Μανίκας και Νικιταΐδης έδωσαν λύσεις στην Lasson και μείωσαν σε 40-21. Στη συνέχεια ήρθε ο Κουτελάς που έγραψε το 42-21, με το οποίο έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Τρικαλιώτης ανέλαβε ότι είχε αρχίσει ο Δόλιας στο προηγούμενο δεκάλεπτο, δηλαδή τις τρίποντες εκτελέσεις και έτσι γρήγορα οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 50-24. Η διαφορά είχε ξεφύγει αρκετά, ενώ η Lasson δυσκολεύτηκε επιθετικά στην τρίτη περίοδο. Από την άλλη οι Lobsters εξακολουθούσαν να είναι έχουν υψηλά ποσοστά ευστοχίας και μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έφτασαν στο +28 με το σκορ στο 58-30.

Οι φιλοξενούμενοι, πλέον, δεν πίστευαν πως μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι από το συγκεκριμένο ματς. Έτσι το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Με προσωπικές ενέργειες του Κουτελά έγινε το 65-33, ενώ ο Μανίκας λίγο μετά έκανε το 65-35. Το σκορ λίγο πριν το φινάλε πήγε στο 72-39 έπειτα από τρίποντο του Σαλονικίδη, ενώ Ραχμάν και Μανίκας διαμόρφωσαν το 74-41 που έμεινε μέχρι το τέλος του ματς.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Δόλιας με 25 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 7 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεόδωρος Μανίκας με 11 πόντους, 4 ασίστ και 9 ριμπάουντ.

Οι Lobsters είχαν 17/42 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 4/8 βολές, 48 ριμπάουντ και 20 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 7 κλεψίματα, 6 λάθη και 5 μπλοκ. Η Lasson είχε 12/49 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 5/8 βολές, 43 ριμπάουντ, αλλά και 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη και 3 μπλοκ.

Lobsters (Σαλονικίδης): Αποστολάκος, Δόλιας 25(7ρ.), Κουτελάς 10(5ρ.), Λαδάς 5(5ρ.), Ντούντος 5(7ρ.), Ραχμάν 4(7ρ.), Σαλονικίδης 9(4ρ.), Τρικαλιώτης 12(1ρ.), Χατζίδης 4(8ρ.)

Lasson (Καραμπάς): Α. Καραμπάς 2, Φ. Καραμπάς 1(7ρ.), Κοντονάτσιος 9(5ρ.), Κρητικός, Μανίκας 11(9ρ.), Νικιταΐδης 5(6ρ.), Ντίσιος, Σκαρμέας 8(10ρ.), Τσουπαρόπουλος 5(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Η άνεση με την οποία πήραν τη νίκη οι Lobsters.