11/06/2023
N.A. 99ers 14 11 25 22 - 72 -
Kolosos Dunk n' Donuts 10 13 9 14 - 46 -

Παράσταση στο ντέρμπι κορυφής και πρωτιά για τους 99ers!

Το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό του Σπάρτακου οι N.A 99ers υποδέχθηκαν τον Kolosos Dunk n’ Donuts στο ντέρμπι κορυφής του 5ου ομίλου της Summer Development League. Πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση, ειδικότερα στο δεύτερο ημιχρόνου, η ομάδα των Δημάδη και Καζάκου συνέτριψε τον αποδεκατισμένο Κολοσσό με το εμφατικό 72-46 και προκρίθηκε ως πρώτη στα Playoffs της κατηγορίας. Old Firm – 99ers και Ano Liosia BC – Kolosos Dunk ‘ Donuts οι διασταυρώσεις των δύο ομάδων, με την πρόκριση να κρίνεται στις δύο νίκες.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τους μετέπειτα νικητές να ξεκινούν ελαφρώς καλύτερα, χάρη στην επιθετική τους πολυφωνία και τον Κολοσσό να βασίζεται κυρίως στον Λεβαδίτη (6π.) στα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-10.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-13. Λεβαδίτης (5π.), Καραμήτσος (4π.), Κουβάρογλου (2π.) και ο αρχηγός Ζαμπούρας (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης για τους φιλοξενούμενους, ενώ οι 99ers διατήρησαν τη βραχεία κεφαλή στου δρόμου τα μισά, βρίσκοντας λύσεις από τους Βασιλάκη (6π.), Δημάδη (3π.) και Παντελίδη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 25-23.

Μετά την ανάπαυλα, οι 99ers εμφανίστηκαν στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια. Ανεβάζοντας ένταση στην αμυντική τους λειτουργία, οι γηπεδούχοι ανάγκασαν τον Κολοσσό σε πολλά λάθη, βρήκαν λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο και ξέφυγαν για τα καλά με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 25-9. Βασιλάκης (6π.), Δημάδης (6π.), Καθάριος (6π.), Μερμίγκης (4π.) και Παντελίδης (3π.) σκόραραν με μεγάλη συνέπεια, δίνοντας ουσιαστικά την νίκη στην ομάδα τους από το τέλος της τρίτης περιόδου. Σε πολύ ρηχά νερά κινήθηκαν οι φιλοξενούμενοι σε αυτό το διάστημα, παρά την προσπάθεια των Καραμήτσου (3π.), Λεβαδίτη (2π.), Ζαμπούρα (2π.) και Καλοπήτα (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 50-32.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το μικρό ρόστερ του Κολοσσού, δεν του επέτρεψε να αντιδράσει, ενώ οι 99ers παρέμειναν καταιγιστικοί σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου. Με 7 διαφορετικούς σκόρερ και ορισμένες εξαιρετικές συνεργασίες οι ενενήντα-εννιάριδες εκτόξευσαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά.

Στο τέλος του αγώνα, οι N.A. 99ers είχαν 25/50 δίποντα, 6/22 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, ο Kolosos Dunk n’ Donuts είχε 16/38 δίποντα, 3/25 τρίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψε 29 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Παντελίδης με 13 πόντους, έχοντας 5/6 δίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στάθης Καραμήτσος με 17 πόντους, έχοντας 8/11 δίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

N.A 99ers (Καζάκος): Βασιλάκης 16, Δεδεψίδης 2, Δημάδης 16 (4), Καθάριος 6 (1), Κοκκίνης 6, Κουρεμένος 3 (1), Λουκαίδης, Μερμίγκης 10, Παντελίδης 13.

Kolosos Dunk n’ Donuts (Ζαμπούρας): Ζαμπούρας 6, Καλοπήτας 2, Καραμήτσος 17, Καραμπεσύνης, Κουβάρογλου 5 (1), Λεβαδίτης 16 (2).

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική τρίτη περίοδος των νικητών.