11/03/2022
Puronto Raptors 15 4 5 2 - 26 -
Valhalla Phantoms 14 19 15 26 - 74 -

Παράσταση για έναν ρόλο από την Valhalla!

Το κρύο βράδυ της Πέμπτης 10 Μαρτίου στο Μπασκετάκι Αρένα, η Valhalla έπαιξε εντυπωσιακό κατά διαστήματα μπάσκετ, άσκησε τεράστια πίεση απέναντι στους Puronto Raptors και επικράτησε με το ευρύ 26 – 74.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ανοιχτό μεταξύ των δύο ομάδων με τους Puronto να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με 15 – 14. Οι γηπεδούχοι χτυπούσαν κυρίως από την περιφέρεια με τρίποντα από Γεωργάτη, Δαλιακόπουλο και Τρουλάκη, ενώ την Valhalla κρατούσαν κοντά, Γεωργιτσεας – Τσινιόκα με 4 πόντους και Μαργέτης με τρίποντο.

Η Valhalla έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς δέχτηκε μόνο δύο καλάθια από Γεωργάτη και Ηλιόπουλο. Στην επίθεση, με τον Μακρή να μαζεύει τα ριμπάουντ και να δίνει τον ρυθμό, τον Γεωργακά να είναι πρώτος σκόρερ με 9 πόντους και τον Κιούρα να ακολουθεί με 4, ξέφυγε στο τέλος του ημιχρόνου 19 – 33.

Η Valhalla δεν είχε κανένα πρόβλημα να μεγαλώσει την διαφορά και στην τρίτη περίοδο με πρώτο βιολί τον Τσινιόκα με 6 πόντους και τον Κιούρα να ακολουθεί με 4. Για τους Raptors , 3 πόντους πέτυχε ο Μένεγος και ένα καλάθι ο Καττής, για το 24 – 48.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Valhalla το τέταρτο δεκάλεπτο με το τελικό σκορ να εκτοξέυεται στο 26-74!! Ο Μακρής ήταν ασταμάτητος με φοβερή ενέργεια και 10 πόντους και το δίδυμο Τσινιόκα – Γεωργακά έβαλε από 8 έκαστος για την μεγάλη σε έκταση νίκη των φιλοξενούμενων. Ο Καττής έβαλε το μοναδικό καλάθι για τους Puronto.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Βικέντιος Τσινιόκα με 23 πόντους, 19 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Καττής με 4 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Οι Puronto είχαν 7 / 34 δίποντα, 3 / 19 τρίποντα, 3 / 11 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 26 λάθη. H Valhalla είχε 32 / 68 δίποντα, 2 / 20 τρίποντα, 4 / 8 βολές, κατέβασε 54 ριμπάουντ, μοίρασε 19 ασίστ, έκλεψε 22 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη.

Puronto Raptors(Καττής): Γεωργάτης 5(6ρ.), Δάλιακόπουλος 3(7ρ.), Ηλιόπουλος 4, Καττής 4(11ρ.)Μένεγος 3(6ρ.), Μαστραγγελόπουλος 2(9ρ.), Σολωμός 2, Τρουλάκης 3.

Valhalla(Γεωργακάς ): Γεωργακάς 20(8ρ.), Γεωργιτσέας 4, Δρόσος 3(9ρ.), Κιούρας 8, Μακρής 10(6ρ.), Μαργέτης 3, Τσινιόκα 23(19ρ.), Τσιτίνης 3.

Τι μας άρεσε: Η αθλητικότατη και ταχύτατη ομάδα της Valhalla.