17/01/2023
Στιφάδο Bulls 22 13 20 8 - 63 -
War Gamers 8 18 5 20 - 51 -

Παράσταση των Ταύρων στο μεγάλο ντέρμπι!

Το βράδυ της Τρίτης στο Athens Sports Hall Στιφάδο Bulls και War Gamers αναμετρήθηκαν για την πρεμιέρα του δεύτερου γύρου στη μεγάλη κατηγορία. Με σχεδόν όλα τους τα όπλα παρατάχθηκαν τα δύο μεγαθήρια της διοργάνωσης, σε ένα ματς που δεν εξελίχθηκε σε ντέρμπι όπως όλοι περίμεναν, αφού η ομάδα του Μάριου Χατζή παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο, ούσα κυριαρχική σε μεγάλο μέρος του αγώνα. Κατώτεροι των προσδοκιών οι Πολεμιστές του Σπύρου Σκλαβενίτη με το μεγάλο  όπλο της περιφερειακής ευστοχίας να μην λειτουργεί στον αναμενόμενο βαθμό. Οι Ταύροι επικράτησαν με 63-51, καλύπτοντας και τη διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου (64-59), ενώ ο Αλέξανδρος Παρθένης πραγματοποίησε την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα της ομάδας. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με μαέστρο και εκτελεστή τον Τσακιρίδη (7π.) και παίρνοντας πολύτιμες βοήθειες από τους Καττή (7π.), Τσελεμπή (4π.), Ζαχάρο (3π.) και Καραβασάνη (2π.) οι Bulls έδειξαν εξαρχής ότι αυτοί θα είναι το αφεντικό του ντέρμπι. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι War που δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό επιθετικά, παρά την προσπάθεια των Καραγιάννη (5π.) και Ρίπη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 22-8.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι ερυθρόλευκοι του Σπύρου Σκλαβενίτη έδειξαν σημάδια βελτίωσης, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 13-18 και βασιζόμενοι επιθετικά στους Καραγιάννη (7π.), Λαζαράκο (4π.), Μέμεζα (3π.), Ρίπη (2π.) και Διαμαντή (2π.). Οι γηπεδούχοι, απαντώντας με Τσελεμπή (7π.), Τσακιρίδη (3π.) και Καραβασάνη (3π.), βρήκαν τον τρόπο να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά και το μομέντουμ οδεύοντας προς τα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου, 35-26.

Όπως και στα πρώτα λεπτά του αγώνα, έτσι και μετά την ανάπαυλα οι Ταύροι παρουσιάστηκαν σοβαροί και αποτελεσματικοί σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου. Με αξιοσημείωτη πολυφωνία στις επιθετικές λύσεις και τον Πρόκο (6π.) να μπαίνει στην εξίσωση και εκτελεστικά, οι Στιφάδο διεύρυναν τη διαφορά με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου. Αγνώριστοι ήταν οι War Gamers στο τρίτο δεκάλεπτο, σκοράροντας μόλις 5 πόντους, αφού τα ποσοστά ευστοχίας παρέμειναν πενιχρά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 55-31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι War πίεσαν για την ανατροπή, μειώνοντας σημαντικά τη διαφορά χάρη στους Αβραμίδη (8π.), Καραγιάννη (5π.), Σούλη (5π.) και Θοδωρικάκο (2π.). Ωστόσο, οι Bulls είχαν την ψυχραιμία να διαχειριστούν την κατάσταση και σκοράροντας στα κρίσιμα σημεία με Καραβασάνη (6π.), Πολίτη (2π.) και Τσακιρίδη (2π.) απλοποίησαν εκ νέου την υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ 63-51 και δίκαια επικράτηση για τους Ταύρους, η ποιότητα των οποίων είναι πλέον τρομακτική.

Για την ομάδα του Μάριου Χατζή ακολουθεί «διαβολοβδομάδα» καθώς οι Ταύροι θα αντιμετωπίσουν την Deportivo Faliro στις 24/1, ενώ τρεις μέρες αργότερα θα αναμετρηθούν και με τους Miami Heets για την πρόκριση στους 8 του Basketaki Cup. Οι Bulls μάλιστα αναμένουν, όπως και όλη η διοργάνωση άλλωστε, την πρώτη συμμετοχή των Γιάννη Μπουρούση και Κώστα Μάγλου η οποία από ό,τι φαίνεται πλησιάζει !

Οι War Gamers, που απώλεσαν και ένα μικρό σερί 2 νικών, γνώρισαν μόλις την τρίτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και επικεντρώνονται στο προσεχές ματς απέναντι στους Reload (23/1 Μαζαράκης).

Στο τέλος του αγώνα, οι Stifado Bulls είχαν 12/27 δίποντα, 10/37 τρίποντα και 9/12 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 23 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι War Gamers είχαν 13/49 δίποντα, 4/28 τρίποντα και 13/25 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Τσελεμπής με 11 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα και 5/5 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 22 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Καραγιάννης με 21 πόντους και double-double, έχοντας 6/17 δίποντα, 0/6 τρίποντα και 9/12 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Stifado Bulls (Κρητικός) : Ζαχάρος 3 (1), Καραβασάνης 13 (1), Καττής 7, Μαστρακούλης, Παγουλάτος, Παλτόγλου 3 (1), Παρθένης 2, Πολίτης 4, Πρόκος 6 (2), Τσακιρίδης 14 (4), Τσελεμπής 11.

War Gamers (Σκλαβενίτης) : Αβραμίδης 8 (2), Διαμαντής 3, Θοδωρικάκος 2, Θώδος, Καραγιάννης 21, Λαζαράκος 4 (1), Μαυροειδάκος, Μέμεζας 4, Παρίσος, Ρίπης 4, Σούλης 5 (1).

Τι μας άρεσε : Η σοβαρότητα των Stifado.