30/05/2024
Αμόκ 17 7 28 12 14 78 -
Indians 18 9 13 24 17 81 -

Στην παράταση την ματσάρα οι Indians!

Αμόκ και Indians κονταροχτυπήθηκαν σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι για 45 λεπτά στο Basketaki Arena το βράδυ της Πέμπτης, με την ομάδα του Μηνά να επικρατεί στο έξτρα πεντάλεπτο με 78 – 81.

Οι ομάδες μπήκαν με την γνωστή τους ενέργεια στο πρώτο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να δείχνει ισορροπημένο και τους Ινδιάνους να έχουν μικρό προβάδισμα με 17 – 18.Καραγιαννίδης(2) – Κοσκίνας με τρίποντα και Καρακαϊδός με 4 πόντους από κοντά οδηγούσαν την επίθεση για τους προπορευόμενους, ενώ για την Αμόκ που ακολουθούσε από κοντά, Αβράμπος(6), Γραμματικός(5) και Σταυρόπουλος(4) ανέλαβαν την μπαγκέτα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ομάδες δυσκολεύτηκαν αφόρητα να σκοράρουν, με τους ελαφρώς καλύτερους Indians, να πηγαίνουν με το υπέρ τους 24 – 27 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Βιγικάκης, Γράψας και Αβράμπος πέτυχαν τα μόλις τρία καλάθια για τους Κίτρινους, ενώ το σύνολο του Μηνά στηρίχθηκε στο δίδυμο Κοσκίνα με 4 και Καρακαϊδού με 3 πόντους αντίστοιχα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν σκέτη μαγεία για την απολαυστική Αμόκ, καθώς με επιμέρους 28 – 13 και πολύ όμορφο μπάσκετ, έγινε για τα καλά το φαβορί του αγώνα. Ο Σταυρόπουλος ήταν κυρίαρχος μέσα στο ζωγραφιστό, ο Βιγικάκης ασταμάτητος με 14 πόντους και ο Γραμματικός προσέφερε ακόμα 6, για το + 12 των Κίτρινων. Στην αντίπερα όχθη, οι Indians προβλημάτισαν καθώς επιδόθηκαν σε πολλά λάθη και είχαν μόνο τον Καρακαϊδό να ξεχωρίζει με 7 πόντους.

Απίστευτη εξέλιξη στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι Indians με εξαιρετική εμφάνιση και την τρομερή τριάδα των Καραγιαννίδη(13), Καρακαϊδού(4), Μπακάλη(4) να κάνουν ότι θέλουν στον αγωνιστικό χώρο, βρέθηκαν αγκαλιά με το ροζ φύλο, όμως η Αμόκ που στηρίχθηκε μέχρι τότε στους Σταυρόπουλο(5) και Γραμματικό(5), με δύο βολές του Γράψα στα 3 δευτερόλεπτα έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση οι ομάδες συνέχισαν το επιθετικό τους κρεσέντο, με την Αμόκ να προηγείται στο μεγαλύτερο διάστημα με κορυφαίο τον Γραμματικό με 8 πόντους και τους πεισματάρηδες Indians με τον Καραγιαννίδη να συνεχίζει το βιολί του με 7 και τους Μπακάλη με 6 και Μαμάκο με 5 πόντους να δίνουν πολύτιμες βοήθειες, να γυρνούν το ματς παίρνοντας την νίκη με 78-81!

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Άγγελος Καραγιαννίδης με 24 πόντους, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Βιγικάκης με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Αμοκ(Αβαρκιώτης): Αβαρκιώτης 3, Αβράμπος 8, Βιγικάκης 20(10ρ.), Γράψας 7(7ρ.), Γραμματικός 24(7ρ.), Κορίνθιος 2, Σταυρόπουλος 14(15ρ.), Τσατσάνης.

Indians(Μηνάς): Βασιλάκος 1, Καραγιαννίδης 24(14ρ.), Καρακαϊδός 21, Κοσκίνας 8, Μαμάκος 8, Μπακάλης 12, Πονηράκος 4 (10ρ.), Πουλοκέφαλος 4(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Γρήγορο παιχνίδι, συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και έξτρα πεντάλεπτο συνέθεσαν το παζλ!