14/12/2022
Iron Maidan 10 19 13 18 - 60 -
Anonymous BC 20 17 8 19 - 64 -

Παρέμειναν αήττητοι οι Anonymous!

Οι Anonymous, παρόλο που δυσκολεύτηκαν κόντρα στους Iron Maidan, επικράτησαν με 64-60 και έφτασαν τις 7 σερί νίκες στον όμιλο!

Με εξαιρετικό ρυθμό ξεκίνησαν οι δύο ομάδες το παιχνίδι. Αμφότερες είχαν λύσεις και προσέφεραν εξαιρετικό θέαμα. Οι Anonymous, με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Μπουτσικάκη που σημείωσε 6 πόντους προηγήθηκαν με 20-10. Για τους γηπεδούχους, 5 έβαλε ο Μαρινάκης.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το δεύτερο δεκάλεπτο. Το σκορ ήταν αρκετά υψηλό, αλλά η ομάδα του Αλεφαντινού διατήρησε το προβάδισμα της, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 8 πόντους διαφορά, 37-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» πήγαν το παιχνίδι στα μέτρα τους, έριξαν τον ρυθμό και με πιεστική άμυνα προσπάθησαν να μειώσουν στο σκορ. Το κατάφεραν και με ένα επιμέρους 13-8 σερί μείωσαν στους 3, 45-42 στο 30’. Παληγιάννης από την μία με 5 πόντους και Κουρτέσης από την άλλη με 3, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι. Μέχρι το τέλος, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ. Οι Anonymous, με την εμπειρία τους και με μεγάλα καλάθια των Δρακόπουλου και Μπέλλου, πήραν μία τεράστια νίκη με 64-60 και παρέμειναν αήττητοι στην Evolution.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Νίκος Δρακόπουλος με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Παληγιάννης με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 τάπα.

Συνολικά οι Iron Maidan είχαν 13/36 δίποντα, 6/22 τρίποντα και 16/23 βολές. Πήραν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 16/39 δίποντα, 8/26 τρίποντα και 8/17 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 1 τάπα.

Iron Maidan (Μαρινάκης): Κόντης 7, Λημνίδης 17, Μακρής, Μαλτέζος 9, Μαρινάκης 5, Παληγιάννης 22.

Anonymous (Αλεφαντινός): Αλεφαντινός 1, Δρακόπουλος 15, Καστρινός 5, Κουρτέσης 8, Κώτσιας 5, Μπέλλος 8, Μπουτσικάκης 11, Τζουβάρας 9, Φιλαρτζής 2.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!