22/01/2024
ΔΣΑ 10 16 10 9 - 45 -
Emporio Armani 14 17 13 19 - 63 -

Παρέμεινε αήττητη η Emporio Armani

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7 - 2 στα πρώτα λεπτά, όμως η Emporio Armani αντέδρασε και με σερί 12 - 3 προηγήθηκε με 4 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν μικρή διαφορά και πήγαν με το +5 στο ημίχρονο.

Στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως στη συνέχεια η Emporio Armani πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά και προηγήθηκε τελικά με 8 στο 30ο λεπτό.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενους που πήραν γρήγορα διψήφιο προβάδισμα και έφτασαν μέχρι το τελικό +18 που τους έδωσε μία ακόμα νίκη.

Για το ΔΣΑ πρώτος σκόρερ ήταν ο εξαιρετικός Πέτρος Σταθάτος με 25 πόντους.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χρήστος Τασιούλης με 18 πόντους, ο Betsson MVP Χρήστος Κοργιαλός είχε 13 και ο Θωμάς Αγγέλης 10.

Τι μας άρεσε. Η απουσία του Χρήστου Σταυρόπουλου σίγουρα δημιουργεί προβλήματα στην Emporio Armani, όμως οι πρωτοπόροι κατάφεραν να την καλύψουν και χθες παίρνοντας πολλούς πόντους μέσα από τη ρακέτα.

Τι δε μας άρεσε. Ο ΔΣΑ παρατάχθηκε με 7 παίκτες και παρά το γεγονός ότι ο Πέτρος Σταθάτος έκανε εκπληκτική εμφάνιση, δε βρέθηκαν άλλες λύσεις για να μείνει η ομάδα μέσα στο παιχνίδι σε όλη του τη διάρκεια.

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Γκρίζης 1, Γουργουλέτης 5, Κυριλής 4, Ρόμπολας 8(2), Σταθάτος 25(4), Τζωρτζόπουλος 2, Ψάρρης.

EMPORIO ARMANI (Ντίνος Τσιαμάκης): Αγγέλης 10, Δάρλας Φ. 4, Θεοφάνης, Κάππας 3, Κοκοτός 4, Κοργιαλός 13, Πατούλας, Σβίγγος 5, Τασιούλης Ι. 6(1), Τασιούλης Χ. 18, Τρίκας Γ.