16/03/2023
Alpinists BC 23 22 19 20 - 84 -
Myrmidons BC 19 12 15 17 - 63 -

Παρέμειναν στο κυνήγι της δεύτερης θέσης οι Alpinists!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Evolution, οι Alpinists παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ επικράτησαν των Myrmidons με σκορ 84-63! O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Νίκος Μουτεβελής με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Γάββαρης είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα οι γηπεδούχοι ναι μεν είχαν το προβάδισμα, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπόρεσαν να αποσπαστούν από τον αντίπαλο τους, καθώς το τέλος της περιόδου τους βρήκε σε θέση οδηγού με σκορ 23-19! Ο Μουτεβελής με 6 πόντους και 3/3 δίποντα ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Κυριακίδης(4π) και Καράβης(4π). Ο Βενέτης για ακόμη μια φορά αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη των Myrmidons με 10 πόντους στο ενεργητικό του.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού η παρέα του Συκάρη μπήκε στο παρκέ με σκοπό να αυξήσει την διαφορά, κάτι το οποίο συνέβη, με τον φωτεινό πίνακα στο πέρας του ημιχρόνου να δείχνει το υπέρ τους 45-31. Ο Μουτεβελής συνέχισε να παρουσιάζει ένα σημαντικό μέρος του αστείρευτου επιθετικού ταλέντου που τον χαρακτηρίζει, πετυχαίνοντας 8 πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Περδικάρης πρόσφερε 5 πολύτιμους πόντους μέσα από το ζωγραφιστό.

Στη τρίτη περίοδο οι Alpinists συνέχισαν στην ίδια ένταση το παιχνίδι τους, πίεσαν σε όλο τη γήπεδο, έκλεψαν μπάλες, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τον Μαγκανιάρη να προσθέτει 8 πόντους, οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή στο συν δεκαοχτώ με σκορ 64-46. Στον αντίποδα, ο Γάββαρης τελείωσε το δεκάλεπτο με 6 πόντους στο παλμαρέ του!

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το τέλος του παιχνιδιού να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution με σκορ 84-63, παραμένοντας ζωντανοί στο κυνήγι της δεύτερης θέσης!

Οι Alpinists είχαν 28/48 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 13/24 βολές, 48 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 13 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 13 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 22/44 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 7/13 βολές, 31 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 12 κλεψίματα και 17 λάθη .

Alpinists(Συκάρης): Βακρινός 10, Καββαδίας 5, Καράβης 14, Κυριακίδης 6, Λιοφάγος 12, Μαγκανιάρης 12, Μουτεβελής 19, Νεαμονιτός 4.

Myrmidons(Πετρόπουλος): Βενέτης 22, Γάββαρης 16, Θωμάς, Κοσκινάς 6, Περδικάρης 7, Ραχωβίτσας 10, Φώσκολος 2.

Τι μας άρεσε : Οι παγίδες που έστηναν Μαγκανιάρης και Καράβης!