18/06/2022
La Bola De Papel 19 17 20 16 - 72 -
Uncle Drew 23 17 14 20 - 74 -

Παρεούλα στα playoff Uncle Drew και La Bola de Papel!

Μετά από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, ο Uncle Drew λύγισε στο φινάλε την La Bola De Papel με 72-74 σε εξ αναβολής παιχνίδι για την δεύτερη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Summer Master League, τερματίζοντας έτσι στην δεύτερη θέση, ενώ οι ηττημένοι στην τέταρτη.

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τον Uncle Drew να προηγείται με 19-23, έπειτα από 8 πόντους του Πούρου, δύο τρίποντα του Κανδηράκη, 5 πόντους του Μπονάτσου και 4 του Κούβαρη. Ο Κιφοκέρης με 12 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Μαρινάκη να προσθέτει 5 και τον Βιδάλη 2.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Βαρβαρίδη, 5 του Βλυσσίδη και 4 του Κανδηράκη, οι κίτρινοι βρέθηκαν μέχρι και στο +7, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 36-40! Ο Κουτρόπουλος πήρε την σκυτάλη στην επίθεση της La Bola De Papel και με τους 13 πόντους που πέτυχε, την κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κουτρόπουλος έδειχνε ασταμάτητος και με ακόμη 14 δικούς του πόντους και 6 του Κιφοκέρη, έβαλαν την παρέα του Μαρινάκη σε θέση οδηγού με 56-54. Ο Πούρος με 7 πόντους ήταν αυτός που ηγήθηκε της επίθεσης των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Βλυσσίδης. Σκορ τρίτης περιόδου 56-54!

Με 8 πόντους του Κιφοκέρη και 6 του Κουτρόπουλου, η La Bola De Papel βρέθηκε να προηγείται με 70-66, 4:00 για την λήξη. Ωστόσο, ο Uncle Drew ήταν πιο ψύχραιμος στο φινάλε του αγώνα και με τους Πούρο – Βαρβαρίδη να βγάζουν το φίδι από την τρύπα με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα, έφτασε στη νίκη με 72-74!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/14 βολές, 17/43 δίποντα και 9/23 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 10 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 12/16 βολές, 16/25 δίποντα και 10/44 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της La Bola De Papel ο Κιφοκέρης με 28 πόντους (double-double), έχοντας 9/10 βολές, 8/17 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp του Uncle Drew ο Στρατηγαρέας με 7 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 3/5 δίποντα και 0/7 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

La Bola De Papel (Μαρινάκης): Κιφοκέρης 28 (1), Κουτρόπουλος 33 (7), Βιδάλης 4, Μαρινάκης 5 (1), Φυρός 2

Uncle Drew (Κανδηράκης): Βλυσσίδης 10 (2), Κανδηράκης 11 (3), Πούρος 23 (4), Μπονάτσος 5, Στρατηγαρέας 7, Βαρβαρίδης 12 (1), Κούβαρης 6

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!