13/11/2019
The Jokers 12 11 20 20 - 63 -
Brazzers 24 18 15 12 - 69 -

Παρολίγον ανατροπή,αλλά στο τέλος… Brazzers!

Βράδυ Δευτέρας στο κλειστό του Κολωνού, 11 Νοεμβρίου, παρακολουθήσαμε ένα όμορφο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο δυνατές ομάδες του ομίλου, Jokers και Brazzers, με νικητές τους δεύτερους, με τελικό σκορ 63-69.
Στο αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, παρά το κλειστό σκορ στα πρώτα λεπτά, είχαμε μπλακ άουτ επιθετικά για τους Jokers, με τον Πανόπουλο να είναι άστοχος και τον Ορέστη Κούρογλου(9) από μεριάς Brazzers να κυριαρχεί στις δύο πλευρές του παρκέ. (12-24)
Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, με Μαραγκουδάκη (4) από Jokers και Δαρδαμάνη (7) από Brazzers, να πρωτοστατούν επιθετικά και η ανάπαυλα να κλείνει με σκορ 23-42 και τους Jokers προβληματισμένους για το πώς θα ανατρέψουν την κατάσταση.
Η κυριαρχία του Κούρογλου (8) συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Gaafar (8) και Πανόπουλο(9) να είναι τα αντίπαλα δέη στο σκοράρισμα , να δίνουν μάχες με τον Κωστελέτο στους αιθέρες και να μαζεύουν τη διαφορά στους 14 πόντους με σκοπό ένα comeback που θα σοκάρει τους κιτρινόμαυρους στο τελευταίο δεκάλεπτο. (43-57)
Gaafar (10) και Κούρογλου(4) συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Jokers να πιέζουν σε όλο το γήπεδο, να ακουμπάνε τη μπάλα στον Gaafar στο ποστ και να επιτήθενται στοχευμένα. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους πέντε(61-66) με απανωτά τρίποντα από Πανόπουλο (6) , 42′ πριν τη λήξη αλλά η ψυχραιμία των Brazzers και τρεις εύστοχες βολές από Βαρθολομαίο και Κοντογεώργο διαμόρφωσαν το τελικό σκορ μην αφήνοντας τους Jokers να ολοκληρώσουν την ανατροπή. (63-69)
Συνολικά οι Jokers είχαν 23/60 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 8/11 βολές, 43 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κοψίματα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.
Οι νικητές Brazzers είχαν 18/48 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 21/33 βολές, κατέβασαν 66 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ,έκαναν ένα κόψιμο και είχαν 16 λάθη.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ορέστης Κούρογλου ο όποιος τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους και 21 ριμπάουντ ενώ έκανε και δύο λαθάκια.
Από Jokers ξεχώρισε ο Κωστελέτος με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, μία ασίστ, ένα μπλοκ και ένα λάθος.
 Jokers : Παπαδημητρίου 2, Πανόπουλος 15 (3) , Κηρύκος 2 ( 5 ριμπ ), Βιτωράκης 4, Κατσάνος, Μαραγκουδάκης 6, Αγγελάκης 1, Κοντοές 2, Τζιτζογλάκης, Γουναρόπουλος, Gaafar 20 ( 8 ριμπ ), Κωστελέτος 11 ( 14 ριμπ )
Βrazzers : Αμπάζογλου 7 ( 3 ασ ), Δαρδαμάνης 10 (4 ριμπ ), Βαρθολομαίος 9 ( 4 ριμπ ), Κοντογεώργος 10 , Κούρογλου 23 ( 21 ριμπ ), Μακριωνίτης 2 ( 12 ριμπ ), Ζαφειράκης 8 ( 4 ασ )
Τί μας άρεσε: Η συνολική ποιότητα των δύο ομάδων και το θέαμα που μας προσέφεραν.