11/01/2023
Athens Pistols 16 22 18 9 - 65 -
Aladalon 14 18 10 20 - 62 -

Παρολίγον εγκεφαλικό οι Pistols!

Δεν πλήρωσαν το κενό διάστημα του τελευταίου δεκαλέπτου από θέμα συγκέντρωσης και σκορ οι Pistols, με την παρέα του Βασίλη του Μπαλωμένου να επικρατεί με το τελικό 65-62 των Aladalon.

Όρεξη, διάθεση και όμορφες φάσεις είχε το ξεκίνημα στο ΣΕΦ, με Μπαλωμένο, Καρνάβα και Φασουλάκη να βάζουν το... λιθαράκι τους για το μικρό προβάδισμα των Pistols, με τους Aladalon και τον εκπληκτικό Μιχαηλίδη να ακολουθούν και την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 16-14 για Pistols.

Ο Κόκκαλης μπήκε και με έξι γρήγορους πόντους επέκτεινε το προβάδισμα των γηπεδούχων. Ο Μαχαίρας έκανε το ίδιο από την αντίπαλη μεριά και το πολύ όμορφο και γεμάτο ένταση και σασπένς δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε στο 38-32.

Αρκετά τα λάθη στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά. Μια φοβερή φάση με καλάθι και φάουλ του Φασουλάκη... άναψε πάλι τον αγώνα, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 56-42, έπειτα από φοβερή εμφάνιση του Δαλίτσικα σε άμυνα και επίθεση.

Κατάθεση ψυχής από τους φιλοξενούμενους στην τελευταία περίοδο, με το παιχνίδι να πάει να... τουμπάρει αλλά την ανατροπή να μην ολοκληρώνεται, με τους Pistols να παίρνουν τη νίκη με τελικό σκορ 65-62.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Κόκκαλης με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, μια ασίστ, 3 κοψίματα και 3 λάθη. Από Aladalon ξεχώρισε ο Αριστείδης Μαχαίρας με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ,3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 24/43 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 5/11 βολές, 33 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 14 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/42 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 10/16 βολές, 36 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 15 λάθη.

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Δαλίτσικας 4, Καρνάβας 5, Κόκκαλης 17, Μπαλωμένος 6, Πατρώνης 13, Ρήγας 2, Σαμουήλ, Τσιοτσιόπουλος 2, Φασουλάκης 16.

Aladalon (Αθανασάκος): Αθανασάκος, Βαγγέλης 11, Μαχαίρας 17, Μελανοφρύδης 7, Μιχαηλίδης 17, Παπαβασιλείου 6, Σεφέρης 4.

Τί μας άρεσε : Το refuse to die των Aladalon!