16/07/2020
Dilaveri 11 20 9 21 - 61 -
Gerakas Hawks 15 16 17 10 - 58 -

Παρόν σε ακόμη ένα Final Four το Dilaveri!

Αν και αυτήν την φορά τα βρήκε  σκούρα, το Dilaveri επικράτησε και στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς των Gerakas Hawks με 61-58 και προκρίθηκε στο Final Four της Development League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τους Koutchers!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Γέρακας Hawks, καθώς με δύο τρίποντες βόμβες του Γκόρου, 4 πόντους του Κομιανού και 3 του Κουμεντάκη, προηγήθηκαν με 11-15. Μόνος του τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά ο Γόντικας, πετυχαίνοντας τους 10 από τους 11 πόντους της ομάδας του.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +8, 17-25, μετά από ακόμη 6 πόντους του Γκόρου και 4 του Κομιανού. Ξύπνησε στη συνέχεια του πρώτου μέρους το Dilaveri και με 7 πόντους του Καλλιμάνη, 6 του Γραμματικάκη και τρίποντο του Βογιατζάκη, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 31-31!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Γεράκια έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Κουμεντάκη (6π), Κομιανό (5π) και Πικάση (3π), πήραν για δεύτερη φορά αέρα 8 πόντων, 40-48. Κόλλησε στην επίθεση στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Καζέρου, με τους Γεωργιόπουλο (4π), Δουλουγέρη (3π) και Γραμματικάκη (2π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Σκορ τρίτης περιόδου 40-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες πάτησαν γκάζι και με τους Καλλιμάνη (6π), Παρούση (5π) και Γραμματικάκη (5π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν στην νίκη με 61-58. Για το συγκρότημα του Πικάση στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Γκόρος και Κομιανός με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/14 βολές, 23/52 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/22 βολές, 16/44 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Κορυφαίος για το Dilaveri ο  Γραμματικάκης με 13 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 6/10 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για τους Γέρακας Hawks ο Γκόρος με 21 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές, 4/9 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Dilaveri (Δουλουγέρης): Γραμματικάκης 13, Πουπάκης, Ζουμπούλης 1, Γόντικας 12, Παρούσης 7 (1), Καλλιμάνης 13, Στιβακτάκης, Μούτσος 3, Δουλουγέρης 3 (1), Γεωργιόπουλος 6, Βογιατζάκης 3 (1)

Gerakas Hawks (Πικάσης): Σκλαβούνος 6, Γκόρος 21 (3), Πικάσης 3, Κουμεντάκης 11, Αβαράκης, Κομιανός 17 (2), Τζελέπης

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι Gerakas Hawks έστω για τη νίκη, όπως επίσης και η αντίδραση του Dilaveri στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού!