Miami Heets 15 8 19 16 - 56 -
Στιφάδο Bulls 22 19 17 17 - 74 -

Παρόντες και πάλι στα προημιτελικά οι Στιφάδο!

Στα προημιτελικά του Basketaki Cup προκρίθηκαν οι Στιφάδο Bulls καθώς επικράτησαν στο κλειστό του Περιστερίου των μαχητικών Miami Heets.

Οι Heets παίζοντας χωρίς άγχος ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και στο πρώτο μισό προηγήθηκαν χάρη στα καλάθια του Ριζόγλου και του Αναστασίου. Οι "Ταύροι" με την πάροδο του χρόνου άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και με πρωταγωνιστές τους Πρόκο, Καραβασάνη και Ρωμοσιό διαμόρφωσαν το υπέρ τους 15-22 ως σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του παιχνιδιού αποδείχθηκε το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Στιφάδο κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ, επέβαλαν τον ρυθμό τους και με επιμέρους σκορ 8-19 εκτόξευσαν την διαφορά στο +18 (23-41). Οι Καραβασάνης και Καττής ήταν αυτοί που έκαναν την διαφορά, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Τσελεμπή και Παλτόγλου. Οι γηπεδούχοι που στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες των Τζουβανάκη και Αναστασίου, έχασαν την επαφή με το σκορ και είδαν το έργο τους να γίνεται πολύ δύσκολο.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθεια τους στο τρίτο δεκάλεπτο για να επιστρέψουν στο ματς με τους Δρίτσα και Γιαννίρη, όμως δεν κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων. Οι "Ταύροι" με την εμπειρία τους κατάφεραν να κάνουν εξαιρετική διαχείριση και να προηγηθούν με 42-57 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Στιφάδο άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων, σκόραραν όταν η μπάλα "έκαιγε" με τους Πρόκο, Παλτόγλου και Καττή και έφτασαν στη νίκη - πρόκριση. Η ομάδα του Σάμιου δεν απογοητεύτηκε ύστερα από το κακό δεύτερο δεκάλεπτο, κοίταξε τον αντίπαλο στα μάτια και αποχαιρέτησε το Basketaki Cup με το κεφάλι ψηλά.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο α Καττής με 13 πόντους (4/6 δίποντα, 5/7 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/44 δίποντα, 3/22 τρίποντα και 13/27 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/39 δίποντα, 5/16 τρίποντα και 17/27 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

Miami Heets (Σάμιος): Αναστασίου 13, Γιαννίρης 5 (1), Δρίτσας 10, Ιωαννίδης 6, Κούρκουλος 2, Μαρινάκης 3 (1), Πιτούλης 4, Ριζόγλου 7 (1), Ταγματάρχης, Τζουβανάκης 6

Στιφάδο Bulls (Κρητικός): Ζαχάρος 5 (1), Καραβασάνης 13, Καττής 13, Μάγλος, Μαστρακούλης, Παγουλάτος, Παλτόγλου 10 (1), Παρθένης 2, Πρόκος 14 (3), Ρωμοσιός 4, Τσελεμπής 4, Χριστόπουλος 9

Τι μας άρεσε: Το μαγικό δεύτερο δεκάλεπτο των Στιφάδο και ο τρόπος με τον οποίο διαχειρίστηκαν το ματς.