13/10/2024
Yiotis Basketball Team 10 6 16 14 - 46 -
ΔΣΑ 13 13 4 9 - 39 -

Παρθενική εμφάνιση και νίκη για τη Yiotis Basketball Team

Στην πρώτη της εμφάνιση στο Basketaki η Yiotis Basketball Team κέρδισε με 46 - 39 το ΔΣΑ.

Η ομάδα του Σωτήρη Σταθόπουλου καθοδηγούμενη επιθετικά από το Χρήστο Μπαρούχα έφτασε σε μια σημαντική νίκη στην πρεμιέρα.

Ο ΔΣΑ έκανε καλό ξεκίνημα με τους Τάτση και Γιαννοκώστα να δίνουν λύσεις επιθετικά και τον Κουμάση να κυριαρχεί στα ριμπάουντ, προηγήθηκε με 13 - 6, για να μειώσουν στο τέλος της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι στους 3.

Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ΔΣΑ να παίρνει τα ριμπάουντ και να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι με τη διαφορά να φτάνει στους 10 στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να εξασφαλίσουν τα αμυντικά ριμπάουντ στο τρίτο δεκάλεπτο με μπροστάρηδες τους Κόκκαλη, Σβεντζούρη και Μπαλωμένο, πλησίασαν στον πόντο με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μπαρούχα και στο 30ο λεπτό προηγήθηκαν με 2 πόντους.

Ο ΔΣΑ βρήκε 5 γρήγορους πόντους στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και προηγήθηκε με 35 - 33, όμως η Yiotis απάντησε με σερί 9 - 0, πήρε προβάδισμα 7 πόντων και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χρήστος Μπαρούχας με 25 πόντους και ακολούθησε ο Novibet MVP του αγώνα Αντώνης Σβεντζούρης που έκανε double double με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Πρώτος σκόρερ για το ΔΣΑ ήταν ο Αλέξανδρος Τάτσης που σημείωσε 15 πόντους.
Άξια αναφοράς είναι η επίδοση στα ριμπάουντ του Δημήτρη Κουμάση που μάζεψε 33 καθώς και του Τάσου Κόκκαλη που είχε 19.

Τι μας άρεσε. Η Yiotis έσφιξε την άμυνά της στο δεύτερο ημίχρονο δεχόμενη μόλις 13 πόντους, έλεγξε τα ριμπάουντ που είχε χάσει τη μάχη στο πρώτο μέρος και με το Μπαρούχα να δίνει μεγάλες λύσεις στην επίθεση έφτασε στη νίκη.

Τι δε μας άρεσε. Ο ΔΣΑ μπλόκαρε στο δεύτερο ημίχρονο, σκόραρε ελάχιστα και γνώρισε την ήττα στην πρεμιέρα.

YIOTIS BASKETBALL TEAM (Σωτήρης Σταθόπουλος): Ζιόβας, Κόκκαλης 4, Κοκοσούλας 5, Μπαλωμένος, Μπαρούχας 25(2), Πολονύφης, Σβεντζούρης 12, Σίμος, Σταμάτης.

ΔΣΑ (Άρης Τζωρτζόπουλος): Γιαννοκώστας 9, Γουργουλέτης 8, Κουμάσης 5, Παπαδημητρίου, Πατούχας, Τάτσης 15(2), Τζωρτζόπουλος, Ψάρρης 2.