14/01/2023
Ερυθρός Σταυρός 25 14 22 17 - 78 -
LazerWolves 9 14 17 23 - 63 -

Παρθενική νίκη για Ερυθρό!

Με μια ολοκληρωτική εμφάνιση και δίχως να αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης, ο Ερυθρός Σταυρός επιβλήθηκε με το τελικό 78-63 των Lazers στον Κολωνό, παίρνοντας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα!

Δυναμικό ξεκίνημα των γηπεδούχων στο παρκέ του Κολωνού, με τους Κουτουζή, Παπαδόπουλο και Μανίκα να κάνουν αυτό που... ξέρουν, δηλαδή να σκοράρουν και να οδηγούν τον Ερυθρό στο προβάδισμα με 25-9 στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου, με τους Δημητρακόπουλο και Μοσχάκη να απαντούν!

Δύο φορές τιμώρησε ο Αντωνακόπουλος την άμυνα του Ερυθρού νωρίς στη δεύτερη περίοδο, με τους Lazers να ανεβαίνουν και να προσπαθούν να κλείσουν την ψαλίδα του σκορ, με τον Δημητρακόπουλο να βοηθά με την έφεσή του στο σκοράρισμα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-23 , καθώς ο Μανίκας ήταν στο... φεγγάρι του!

Ο Μπράβος συνέχισε το... χαβά του και με συνεχείς επιθετικές τάσεις δημιουργούσε κινδύνους για την άμυνά των φιλοξενούμενων, οι οποίοι μπήκαν καλά μεν στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσαν με τον Μοσχάκη, δεν κατάφεραν όμως κάτι παραπάνω από το 61-40.

Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν το πόσο ψύχραιμος ήταν ο Μπράβος στην πίεση που άσκησαν οι Lazers, με τον παίκτη των γηπεδούχων να οδηγεί τον Ερυθρό στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, με τελικό σκορ 78-63!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος ο Μπράβος με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 6 λάθη. Από Lazers ξεχώρισε ο Φώτης Δημητρακόπουλος με 19 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα κόψιμο, ενώ σύστημα όρια του quadraple double κινήθηκε ο Κρίτων ο Βέλλης!

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 30/55 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 3/7 βολές, 46 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 21 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/61 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 6/10 βολές, 47 ριμπάουντ, 17 ασίστ 16 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη.

Ερυθρός Σταυρός (Κουτουζής): Ασημομύτης 2, Γαϊτάνης 2, Κεραμίδας, Κουτουζής 19 (16 ριμπ.), Μανίκας 20, Μπράβος 24, Παπαδόπουλος 11.

Lazers (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 11, Βέλλης 10 (14 ριμπ, 10 ασ, 7 κλεψ.), Δημητρακόπουλος 19, Μαλισιόβας 2, Μοσχάκης 15, Μπελεξής 6, Χαντζάρας.

Τί μας άρεσε: Το παρολίγον quadrable double του Βέλλη!