31/10/2020
Chicken Nuggets 18 15 25 23 - 81 -
The Roots 9 13 9 3 - 34 -

Παρθενική νίκη για τους Chicken Nuggets!

Πρώτη νίκη για τους Chicken Nuggets στον τέταρτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής επιβλήθηκαν εύκολα των Roots με 81-34 στο κλειστό του Κολωνού!

Με τους Μουχλιανίτη και Καρακαϊδό να ξεκινούν ορεξάτοι το ματς με 9 και 5 πόντους, αντίστοιχα, οι Chicken Nuggets προηγήθηκαν από νωρίς με ικανοποιητική διαφορά 9 πόντων, 18-9. Ο Λουλουργάς με δύο τρίποντα και ο Ανδραβίζος με ένα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και στο +15, 33-18, μετά από 5 πόντους του Κάτσαρη, 4 του Πεσλή και 3 του Μουχλιανίτη. Το μόνο που κατάφεραν οι Roots ήταν να μειώσουν στους 11, 33-22, με τον Λουλουργά να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση με ακόμη 6 πόντους και τον Σοκολάκη να βάζει το πρώτο τριποντάκι του.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Chicken Nuggets, καθώς με νέους 9 πόντους του Καρακαϊδού και 8 του Μουχλιανίτη, ξέφυγαν στους 27, 58-31. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τα δύο τρίποντα του Λουλουργά και το ένα του Γούλα. Σκορ τρίτης περιόδου 58-31!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και έτσι οι Chicken Nuggets έφτασαν στην άνετη νίκη με 81-34, έπειτα από 4 πόντους του Κάτσαρη, δύο τρίποντα του Καρακαϊδού και τριποντάκια των Αγγέλου Ανδριόπουλου, Βασίλη Ανδριόπουλου και Τυροκόμου. Για τους Roots στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ξεχώρισε ο Σοκολάκης, πετυχαίνοντας και τους 3 πόντους της ομάδας του.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/17 βολές, 25/60 δίποντα και 8/33 τρίποντα. Πήραν 68 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/7 βολές, 5/36 δίποντα και 7/32 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Chicken Nuggets ο Καρακαϊδός με 20 πόντους (double-double), έχοντας 1/5 βολές, 5/12 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Roots ο Λουλουργάς με 20 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκανε 5 λάθη και είχε 1 τάπα.

Chicken Nuggets (Ανδριόπουλος Α.): Ρήγος 1, Τυροκόμος 7 (1), Καρακαϊδός 20 (3), Πεσλής 6, Ανδριόπουλος Β. 5 (1), Ανδριόπουλος Α. 5 (1), Κάτσαρης 13, Πανταζόπουλος 2, Μουχλιανίτης 22 (2)

Roots (Λουλουργάς): Κοτρόλη, Λουλουργάς 20 (4), Ανδραβίζος 3 (1), Σοκολάκης 6 (1), Γούλας 5 (1), Δημητρουλάκος

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπασκετάκι που έπαιξαν οι δύο ομάδες!