30/09/2023
Kourkoutes All-Star 6 11 7 17 - 41 -
Flint Tropics 5 14 13 20 - 52 -

Παρθενική νίκη για τους Flint Tropics!

Δυνατό ματς το βράδυ του Σαββάτου στο γήπεδο του Κάρβουνου ανάμεσα σε Kourkoutes All - Star και Flint Tropics, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Development 2 με σκορ 41-52.

Το ξεκίνημα ήταν νωθρό και για τις δύο ομάδες, οι οποίες προσπαθούσαν να καταλάβουν η μία το παιχνίδι της άλλης. Κυριαρχούσαν οι άμυνες στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το φτωχό 6-5 για τους γηπεδούχους.

Οι μηχανές "ζεστάθηκαν" στην πορεία και άρχισαν να παίρνουν μπρος επιθετικά οι δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν έναν μικρό προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με το ταμπλό να γράφει 17-19. Για τους Kourkoutes ξεχώρισε ο Μανιουδάκης με 5 πόντους και 3 ριμπάουντ ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Γκατζηρούλης Σεραφείμ είχε "πάρει φωτιά" και έβαλε 8 πόντους με 2 τρίποντα.

Ένα κλικ ανεβασμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο εμφανίστηκαν οι Flint Tropics από τους αντιπάλους τους και έτσι κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά σε όλη την περίοδο, με μπροστάριδες τα αδέρφια Γκατζηρούλη που έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο και σκόραραν μαζί 7 πόντους. Προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ οι Kourkoutes με τον Μανιουδάκη να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και να σημειώνει 5 πόντους.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι απλά δεν έπρεπε να χάσουν ότι είχαν χτίσει μέχρι στιγμής και έτσι έγινε. Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τον Νίνο (6π) και τον Σταθάτο (4π), οι Flint Tropics τα κατάφεραν και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 41-52.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γκατζηρούλης Σεραφείμ ο οποίος είχε 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Νίνος με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος.

Οι Kourkoutes All star είχαν 7/9 βολές, 11/37 δίποντα και 4/28 τρίποντα. Μοίρασαν 6 ασίστ, μάζεψαν 35 ριμπάουντ, έκανα 10 κλεψίματα και 8 λάθη. Από την άλλη οι Flint Tropics είχαν 6/12 βολές, 11/38 δίποντα και 8/19 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ και έκαναν 7 κλεψίματα και 12 λάθη.

Kourkoutes (Νίνος): Βασιλόπουλος, Γαλαριώτης 2, Δαιμονάκος, Ζαφειρόπουλος, Καβρουλάκης 5, Μανιουδάκης 11, Νίνος 8 (2), Παγουλάτος, Πηξομάτης 3 (1), Σαρακινός, Σταθάτος 8, Τρωίανος 4 (1)

Flint Tropics (Γκατζηρούλης Σερ.): Γκατζηρούλης βασ. 7, Γκατζηρούλης Σερ. 24 (6), Γράσσος 2, Ευθυμιόπουλος 6 (1), Καραντζής 7 (1), Σκαμαντζούρας 4, Τσέκερης 2

Τι μας άρεσε: Η χημεία των Flint Tropics!