25/03/2022
Reptors 15 17 20 11 - 62 -
L' Ovelha Negra 9 14 17 10 - 50 -

Πάρτι με οικοδεσπότη τον Μάριο Δόβα!

Στην All Star Arena για το πρωτάθλημα της Development 1 , οι Toronto Rapetors πέτυχαν την όγδοη νίκη στη διοργάνωση  , καθώς η L’Ovelha Negra υπέκυψε στην ανωτερότητα τους  με σκορ 62-50  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Μάριο Δόβα , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 25 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι δύο ομάδες βρέθηκαν στην απόλυτη ισορροπία , 4-4, οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέρασαν σε θέση οδηγού με εννέα αναπάντητους πόντους , 13-4 , με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν , καθώς με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 1-5 έκλεισαν τη περίοδο στο μείον πέντε , 14-9  . Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν ο Ευάγγελος Κορρές με 6 πόντους ,  ενώ στη αντίπερα όχθη ο Κλεφτογιάννης είχε 4  .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Σπάθη μείωσαν στους τρεις πόντους , 19-16 και 21-18 , οι γηπεδούχοι αύξησαν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες για πρώτη φορά στην αναμέτρηση στους έντεκα πόντους , 31-20 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 31-23 υπέρ του Παπαγεωργίου και της παρέας του  . Ο Δόβας  πέτυχε 9 πόντους , ενώ ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Σπάθης είχε 9.

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού  έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες , είχαν απάντηση για κάθε πρόβλημα που τους παρουσιάστηκε στο παρκέ  και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες στα μέσα  του δεκαλέπτου να αγγίζει την ανώτερη τιμή της , αυτής των δεκαεννέα  πόντων , 47-28 , για να έρθει η αντίδραση της Negra , καθώς με τον Σπάθη να πραγματοποιεί πράματα και θάματα στο παρκέ της All Star Arena  έκλεισαν το διάστημα αυτό στο μείον έντεκα , 51-40 . Ο Μάριος Δόβας πέτυχε 7 πόντους  , ενώ ο Σπάθης είχε 11 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία  με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να  βρίσκει τους Rapetors να πανηγυρίζει μια παλικαρίσια νίκη  με σκορ , 62-50 . Πρώτος σκόρερ ο Αντωνόπουλος με 4 πόντους , ενώ ο Σπάθης είχε 6 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάριος Δόβας  με 25 πόντους , 10 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 2 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Αριστείδης Σπάθης είχε 27 πόντους και 3 ριμπάουντ  .

Οι Toronto Rapetors είχαν 17/40 δίποντα , 7/21 τρίποντα , 7/11 βολές , 41 ριμπάουντ , 6 ασίστ , 2 κλεψίματα , 3 κοψίματα  και 6 λάθη , ενώ η L’Ovelha Negra  είχε 14/40 δίποντα , 4/22 τρίποντα , 10/16 βολές , 35 ριμπάουντ , 1 ασίστ , 1 κλέψιμο , 1 κόψιμο  και 5 λάθη

Toronto Rapetors (Ευάγγελος Κορρές): Δόβας 25 , Ευάγγελος Κορρές  , Κατζακουλάκης 2 , Παπαγεωργίου 4 , Αντωνόπουλος 3 , Πατούλιας 7   .

L’Ovelha Negra(Γρηγορόπουλος) : Καλούδης 2 , Γρηγορόπουλος 10 , Σπάθης 27 , Κλεφτογιάννης 11 , Ζησιμόπουλος   .

Τι μας άρεσε : Η μονομαχία Δόβα-Σπάθη έξω από τη γραμμή των 6.75  !