09/03/2024
Kourkoutes All-Star 5 12 20 6 - 43 -
Τεμπελχανάδες 31 15 22 24 - 92 -

«Πάρτι, πάρτι στις 9 του Μάρτη» φώναξαν οι Τεμπελχανάδες!

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τις βάσεις για μία ευρεία νίκη, η οποία ήρθε τελικά με το τελικό 43-92. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Τεμπελχανάδες έφτασαν πλέον τις 12 νίκες (12-11) στην Development 2 League, με τους Kourkoutes All Star να πέφτουν στο 7-15.

Στο πρώτο δεκάλεπτο μία ομάδα υπήρχε στο παρκέ και αυτή ήταν οι Τεμπελχανάδες. Οι φιλοξενούμενοι είδαν τους αντιπάλους τους να μην μπορούν να σκοράρουν ούτε με… αίτηση και έτσι ξεκίνησαν το ματς με σερί 0-20! Ο Βασιλόπουλος 3 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου «έσπασε το ρόδι» για το 2-20 και μάλιστα ήταν ο μόνος παίκτης που βρήκε το δρόμο προς το καλάθι στο πρώτο δεκάλεπτο και πέτυχε τους 5 πόντους της ομάδας του. Από την άλλη, Φραγκογιάννης, Σαμωνάς και Παπαδόπουλος έδειχναν ορεξάτοι και έτσι το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους Τεμπελχανάδες απομακρυσμένους στο 5-31.

Ο Νίνος βελτίωσε κάπως την επιθετική εικόνα των γηπεδούχων και πήγε το σκορ στο 11-35. Ο Φραγκογιάννης, όμως, δεν άφηνε το πόδι από το… γκάζι και εξακολουθούσε να είναι ο καλύτερος παίκτης στο παρκέ, φέρνοντας το σκορ στο 13-43. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν και τα «δωράκια» που τους έδωσαν οι Kourkoutes All Star με τα λάθη τους και έτσι πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 17-46.

Η διακοπή δεν επηρέασε την απόδοση του Φραγκογιάννη, ενώ και οι Σαμωνάς και Δημαράς ήταν σταθερά καλοί για τους Τεμπελχανάδες που είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Ο Φραγκογιάννης με τρίποντο έγραψε το 28-61 και έτσι η διαφορά παρέμεινε σε επίπεδα που δεν επέτρεπαν στους Kourkoutes All Star να ελπίζουν σε κάτι. Ζαφειρόπουλος και Σταθάτος προσπάθησαν να φτιάξουν λίγο την κατάσταση, αλλά και πάλι η εικόνα του σκορ δεν κολάκευε τους γηπεδούχους, καθώς μετά το τέλος της τρίτης περιόδου ο φωτεινός πίνακας έγραφε 37-68.

Το τέταρτο δεκάλεπτο, όπως ήταν λογικό, δεν είχε πολλές… συγκινήσεις. Πλέον απλώς οι δύο ομάδες… μετρούσαν αντίστροφα και το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν ποιο θα είναι το τελικό σκορ. Το ματς έκλεισε με το καλάθι του Γαλαριώτη, που ήταν ο παίκτης που διαμόρφωσε το τελικό 43-92 που έφερε τη νίκη στην πλευρά των Τεμπελχανάδων.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Διονύσης Φραγκογιάννης με 37 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ. Από τους Kourkoutes All Star ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Νίνος με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Kourkoutes All Star (Πηξομάτης): Βασιλόπουλος 9(2ρ.), Γαλαριώτης 7(5ρ.), Ζαφειρόπουλος 7(9ρ.), Λιώδης, Μπίτσικας 2(2ρ.), Νίνος 12(5ρ.), Πηξομάτης, Σταθάτος 6(4ρ.)

Τεμπελχανάδες (Ραΐζης): Γκούμας, Δημαράς 10(5ρ.), Καραγεώργος 14(10ρ.), Παπαδόπουλος 4(9ρ.), Ραΐζης, Σαμωνάς 27(11ρ.), Φραγκογιάννης 37(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Φραγκογιάννη.