29/01/2023
Ageli B.C. 16 7 19 25 - 67 -
Κλειώ 31 25 19 19 - 93 -

Πάρτι στην ρακέτα για την Κλειώ!

Το πέμπτο της συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα πήρε χθες στο Athens Sports Hall η Κλειώ, καθώς για την 17η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της D2-League κέρδισε εύκολα την Ageli με 67-93, κάλυψε την διαφορά του πρώτου γύρου (87-79) και πλέον οι δύο ομάδες συγκατοικούν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε η Κλειώ στο παιχνίδι, καθώς με 12 πόντους του Καλαλή, 8 του Καστανιώτη και τρίποντο του Σφήκα, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 7-25, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +15, 16-31. Ο Αγγελής με 8 πόντους και ο Χατζής με 7 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο η παρέα του Σφήκα, αφού με 8 πόντους του Καλαλή, 5 του Λυμπερόπουλου και 4 του Καστανιώτη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 32 πόντων, 23-55. Δεν μπόρεσε η Ageli να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τον Χατζή να σκοράρει 3 πόντους και τους Αγγελή - Κεχαγιόγλου από 2 πόντους ο καθένας.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 νέους πόντους του Καλαλή και τρίποντα των Λυμπερόπουλου - Χόρτη, οι "Ροζούληδες" έφτασαν στο +41, 30-71. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με τους Αγγελή και Βασιλόπουλο να σκοράρουν από 5 πόντους ο καθένας, μείωσαν στους 32, 42-74, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την Κλειώ να επικρατεί με 67-93, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Καστανιώτη, Καλαλή, Θεοδωρόπουλου και  Παπαδάκη. Για την Ageli στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Δημητρός, Χατζής, Κεχαγιόγλου και Αγγελής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/19 βολές, 18/41 δίποντα και 6/38 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 12/18 βολές, 36/69 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Μάζεψαν 64 ριμπάουντ, μοίρασαν 30 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για την Ageli ο Χατζής με 20 πόντους (double-double), έχοντας 9/10 βολές, 4/8 δίποντα και 1/9 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Betsson mvp για την Κλειώ ο Καλαλής με 35 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές και 16/29 δίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Ageli (Ταράτσας): Αγγελής 19, Βασιλόπουλος 5 (1), Γλύκας, Δημητρός 11 (3), Κεχαγιόγλου 9, Χατζής 20 (1), Κωσταράς 3 (1)

Κλειώ (Σφήκας): Θεοδωρόπουλος 6, Καλαλής 35, Καστανιώτης 17, Λυμπερόπουλος 10 (1), Παπαδάκης 9, Σφήκας 3 (1), Τσιώλος 6, Χόρτης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία της Κλειώς μέσα στο ζωγραφιστό!