23/09/2024
The Roots 11 17 16 11 - 55 -
Basket Maniacs 7 11 14 16 - 48 -

Πάρτι με Καραδήμα οι Roots!

Πρεμιέρα με πολλά όνειρα και καλή εμφάνιση για τους Roots του κόουτς Κότσιρα και του προέδρου Σοκολάκη, καθώς το βράδυ της Δευτέρας με εντυπωσιακό τον Καραδήμα και ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά απ’ τη γραμμή της φιλανθρωπίας, ξεπέρασαν δίκαια το εμπόδιο των Basket Maniacs του Βασίλη Καλαμιώτη.

Οι ομάδες έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους στο πρώτο δεκάλεπτο με τους ενθουσιώδεις Roots να απειλούν από τα 6.75 με Λαγωνικάκο(2) και Αναγνώστη και να έχουν την πρωτοπορία με 11 – 7. Δημητριάδης με τρίποντο και Σ. Στασινόπουλος – Σασσάς με καλάθια από κοντά τους πόντους για τους Maniacs.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σύνολο του Κότσιρα συνέχιζε να οδηγεί την κούρσα και με κορυφαίο του γηπέδου τον Καραδήμα με 9 πόντους, έχτισε διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο αντίπαλο στρατόπεδο η απουσία του Καλαμιώτη ήταν εμφανέστατη για τους Μανιακούς, οι οποίοι είχαν μεν έξι διαφορετικούς παίκτες να βρίσκουν στόχο αλλά έμειναν στο κυνήγι του σκορ(28-18).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Ροσονέρι μπήκαν με διάθεση να παλέψουν για την ανατροπή με Μπίλια(4) – Στενάκη να δίνουν τις μάχες τους μέσα στη ρακέτα και τον Δημητριάδη να σκοράρει από τα 6.75, αλλά οι Roots με τον ασταμάτητο Καραδήμα να κάνει σμπαράλια την αντίπαλη άμυνα με 7 πόντους, ανέβασαν τη διαφορά στο + 12(44-32).

Με τον Μπίλια να κάνει ότι θέλει με 11 πόντους ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο και οι Maniacs πλησίασαν 46 – 45. Το τρίποντο μαχαιριά του Σπανού με ταμπλό έβαλε και πάλι τα πράγματα στη θέση τους και οι Roots αλάνθαστοι από τη γραμμή στα τελευταία λεπτά με Κατσουράνη, Στρατή και Καραδήμα κράτησαν το υπέρ τους σκορ και επικράτησαν με 55 – 48.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Δημήτρης Καραδήμας με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημοσθένης Δημητριάδης με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ,3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

The Roots(Κότσιρας): Αναγνώστης 7, Ανδραβίζος, Αργυράκης, Γουρνέλος 2, Γούλας 2, Ζαμπάρας, Καραδήμας 18(7 ρ. 7 ασίστ), Κατσουράνης 6, Λαγωνικάκος 8, Σπανός 8(8ρ.), Στρατής 4, Φιλιππής.

Basket Maniacs(Καλαμιώτης): Αρβανιτίδης 4, Δημητριάδης 12, Μπίλιας 16, Νούκας 3, Σασσάς 2, Στασινόπουλος 2, Στασινόπουλος Σ. 6, Στενάκης 3(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Ο ενθουσιασμός των νικητών και η τρομερή εμφάνιση του Καραδήμα.